Zonguldak

Zonguldak Batı Karadeniz Bölgesinin Karaelmas diyarıdır. Küçük ama oldukça da sevimli olan bu kentte çok keyifli anlara tanıklık edebilirsiniz. Öyle ki gerek ulaşım sorunu olmaması nedeniyle gerekse de her noktasının birbirinden ayrı ve özel olması nedeniyle Zonguldak kentini eminiz ki sizler de çok seveceksiniz. Bilindiği gibi Zonguldak denildiği zaman akıllara ilk olarak kara elmas olarak nitelendirilen kömür gelir. Kömür rezervinin yapıldığı alanlar genellikle kentin merkezinde bulunur. Bu nedenle kara elmas diyarına tatile gelecek olanların ilk ziyaret etmesi gereken yerler arasında liman arkası bölgesi yer almaktadır. Liman arkası bölgesinde geçmişten bugüne dek, ülkemiz sanayisinde de çok önemli bir yeri bulunan kömürün çıkartılma sürecinde meydana gelen bazı olumsuzluklar nedeniyle hayatını kaybetmiş olan madencilerin anıtını görürsünüz. Bu anıt altın tabelalar şeklinde oluşturulmuş olup, yıllara göre kimin nerede hayatını kaybettiğini gösterir.

Kentin tam merkezinde yer alan Uzun Mehmet Anıtı ve kömür herkesi de gerçekten görülmeye değer nitelikler taşımaktadır. Elbette ki minik ama sevimli olan bu şehrin hem gezip hem de eğlenebileceğiniz çok mekânı var. Özellikle de Karadeniz Ereğli, modern şehir yapısı ile ziyaretçilerini adeta mest edecektir. Burada yat gezilerine katılabilir ve Cehennemağzı Mağaraları gibi doğal oluşumlu alanları ziyaret edebilirsiniz.

Karadeniz’in gözde kentlerinden olan Zonguldak, doğal oluşumlu limanları ve ormanları ile de sizlere tertemiz bir hava ve huzur sunacaktır. Şehir merkezinde bulunan Gökgöl Mağarası içerisinde yer alan sarkıt ve dikitlerin yanı sıra, iç dizaynın enteresan olarak ışıklandırılmış olması da sizler için bir görsel şölen olacaktır.

Buraya uzun bir tatile gelmeyi planlıyorsanız; mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen Ilıksu Kaplıcalarını, fetih çınarlarını, Çitdere Tabiat Koruma Alanını, Kızılcapınar Baraj Gölü’nü, Filyos Antik Kenti’ni, Sofular Mağarasını, Cumayanı Mağarasını, Ereğli Kalesini ve Çayır köyü Su Mağarasını gezmeden gitmemelisiniz. Zonguldak gezilecek yerler bakımından sizlere zengin seçenekler sunar. Özellikle de doğal oluşumlu yapıları görmek isteyenlerin odak noktası kesinlikle bu şehir olmalıdır!