Yozgat

Yozgat Tarihi

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden olan Yozgat M.Ö 1500-2000’li yıllarda kurulmuştur. Hititler, Persler, Kapadokya Krallığı gibi hakimiyetlerden sonra Roma İmparatorluğu himayesine giren Yozgat 1398 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde il olmuştur.

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kafkas Çamı ağaç türü sadece Yozgat’ta Yozgat Çamlığı Milli Parkında bulunmaktadır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1958 yılında kabul edilmiş ilk milli parkımızdır. Birçok ağaç türünün yanı sıra Amerika’ya özgü altın kartal türü başta olmak üzere birçok hayvan türü vardır.

Aydıncık ilçesinde bulunan Kazankaya Kanyonunun uzunluğu 10 kilometredir. Kanyonun içinden Yeşilırmak nehrinin bir kolu olan Çekerek ırmağı akmaktadır. Kanyonun iki yanında yükselen oyuklar ve tanrıça Kybele kabartması bulunmaktadır. Tanrıça Kybele bolluk ve bereketi temsil etmektedir. Kazankaya Kanyonu uzun yürüyüş mesafesi ile yürüyüş ve trekking tutkunlarını n gözdesi olmuştur.

Yozgat’ta gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri olarak adı geçen Yozgat Saat Kulesi’ni 1908 yılında Belediye Başkanı Tevkifizade Ahmet Bey yaptırmıştır. Kulenin üstü çan şeklinde olup çanın dört yanına saatler konulmuştur.

Nizamoğlu Konağının müzeye dönüştürülmesi ile ortaya çıkan Yozgat Müzesinde eski Yozgat evlerinindekor örnekleri, Kâbe örtüsü bulunmaktadır. Yozgat’ta gezilecek yerler içinde bu müzenin ilgi çeken bir parçası da Yozgat türküsünde adı geçen ve Aynalı Körük denen bir çeşit taşıma aracı da sergilenmektedir.

Çapanoğlu Camii 1770 li yıllarda Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğulları Mustafa Bey ve Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Yozgat şehrinin her tarafından görünen cami iç cami ve dış camiden oluşmaktadır. İnce kalem süslemeler camide yoğunlukladır. Cami Avrupa etkisiyle ortaya çıkan Türk mimarisinin en iyi örneklerinden biridir.

Yozgat Gezilecek Yerler Listesi

  • Yozgat Çamlığı Milli Parkı
  • Kazankaya Kanyonu
  • Yozgat Saat Kulesi
  • Yozgat Müzesi
  • Çapanoğlu Camii
  • Kadıpınarı Tabiat Parkı
  • Çarşı Hamamı

Yozgat Konaklama Hizmetleri

Yozgat’ta gezilecek yerler için çıkılacak yolculukta şehir merkezinde bulunan ve her bütçeye uygun olan otellerde rahatlıkla konaklama yapabilirsiniz. Bazı kamu kurumlarının misafirhanelerinde de uygun olduğu takdirde de konaklama yapılabilmektedir.