Yalova

Yalova adı M.Ö 3000 yıllarına kadar ulaşmaktadır. Ancak Yalova 1995 yılında il olmuştur. Atatürk’ün “Yalova benim kentimdir. “dediği Yalova’nın birçok eşsiz güzelliği, tarihi ve şifalı suları bulunmaktadır. Yalova’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz, gezip görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. İşte, Yalova’da mutlaka gezilmesi gereken yerler;

  • Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk’ü bilmeyen yoktur her halde. Atatürk bir gün Yalova’ya gittiğinde bir çınar ağacının altında dinlenir. Çınar ağacının gölgesi hoşuna giden Atatürk yakınlara bir köşk yapılmasını ister ve yakınlara bir köşk yapılır. Zaman içinde Çınar ağacı büyür ve köşke zarar vermeye başlar. Bunun üzerine çınar ağacını kesmeye karar verilir. Durumu öğrenen Atatürk ise çınar ağacının kesilmesine gönlü razı olmaz ve o halde köşkü yürütün derler. Günümüz teknolojisinde bile yapılması çok güç olan bir şey başarılmış ve köşkün temeline kadar kazılmış, temelinin altına raylar yerleştirilerek köşk yürütülmüştür. İşte, sürekli hikâyesini dinlediğimiz bu köşkü Yalova’ya kadar gidip gezmezsek olmaz her halde.

  • Açık Hava Müzesi

6.000 yıllık tarihi eserleri öncelikle çeşitli yerlerde korunmuştur. Daha sonra ise korunan bu eserler açık hava müzesinde 29 Ekim 2003 tarihinden itibaren sergilenmeye başlanmıştır. Roma, Bizans ve Osmanlı kalıntılarının bulunduğu müzede kısmi bir minyatür sergisi vardır. Yalova’da bulunan ve gezilmesi gereken bazı önemli eserlerin minyatürleri müzede bulunmaktadır.

  • Termal

Yalova şifalı sularıyla da bilinmektedir. Samanlı Vadisinde yer alan Termal ilçesinin kaplıca sularıyla adeta şifa merkezi haline gelmiştir. Şifalı sular tıbbi olarak kabul edilmekte olup, birçok hastalığın devası olarak görülmektedir. Kışın dahi sıcak suyu olan kaplıcada siz de şifa bulabilirsiniz. Ayrıca kaplıcalar için illa ki bir hastalığınız olması gerekmiyor. Aynı zamanda kendinizi daha dinç ve zinde hissetmek için de gidebilirsiniz.