Van

Van Gezilecek Yerler

Van gezi rehberi gezilecek yerler hakkında, bilgi sunan önemli kaynaklar arasındadır. Doğu Anadolu’nun eşsiz güzellikte yerlerinden olan Van, ayrı bir öneme sahiptir. Kuruluşundan bu yana, çok eski çağlardan beri, sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Şehre ismini veren Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölüdür. En önemli ilçeleri arasında, Başkale, Çıldır, Erciş, Gürpınar başta gelir.

Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek isteyenler için, en güzel Van gezilecek yerler turlar olacaktır.  Van’ın birçok yerinde volkanik oluşumlar söz konusudur. Tabii güzelliklerinin yanı sıra dünyaca ünlü Van kedisi, görülmeye değerdir.

Van’ın Tarihi ve Tabii Güzellikleri

Van gezi rehberi önerileri arasında, tarihi ve tabii güzelliklerin görülmesi tavsiye edilir. Yöreye özgü lezzetlerin de tadılması, Van’ı tan anlamı ile tanımak için önem taşır.   Urartu İmparatorluğu’nun kalıntıları üzerinde kurulan şehirde, birçok medeniyetin izleri görülür. Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’na ait, çok sayıda kale, cami gibi tarihi yapıları mevcuttur. Urartu Devleti tarafından yapılan Van Kalesi, içerisindeki tapınak gibi türlü yapıları ile dikkat çeker. Burası, Urartu Devleti’ne de başkentlik yapmıştır. Hoşap ve Çavuştepe Kaleleri görülmeye değer yapılar arasındadır.  Akdamar Adası da doğal güzellikleri ile görülecek yerler arasındadır.

 

Van Her Mevsim Ayrı Güzellik Sunar

Van her mevsim ayrı bir güzellik sunar. Gezmek ve kültür turu yapmak isteyenler için önerilen mevsim, ilkbahar ve yazdır. Karasal bir iklime sahip olan Van, yazları sıcak, kışın da kar yağışlı ve soğuk geçer. Kış sporları yapmak isteyenler için, kış ayları tercih edilebilir. Peynir türleri ve süt ürünleri oldukça lezzetlidir. Yöreye özgü otlu peyniri, tadılacak lezzetler arasındadır. Van’da çok sayıda festival de yapılmaktadır. Ziyaret etmeden önce bu tarihlere uyan dönemlerde gidilmesi önerilecektir.