Uşak

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak, Ege’yi ve Anadolu’yu birbirine bağlayan bir noktadır ve tarih boyunca da en gözde yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent bu sayede zengin bir kültür mirası elde etmiştir. Denizli, Afyonkarahisar, Manisa ve Kütahya illeriyle komşu olan Uşak sahip olduğu konumdan dolayı iklim ve bitki örtüsü açısından oldukça çeşitlidir.

 

Uşak’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Uşak ili, Ege ile Anadolu arasında geçiş noktasında yer alır ve ilde daha çok karasal iklim özellikleri baskındır. Şehirde kış ayları oldukça sert geçer. Aynı zamanda uzun geçen bir kış dönemi mevcuttur. Bu nedenle Uşak’a gitmek için en ideal olan zaman bahar ve yaz aylarıdır. Bu zamanlarda Uşak ili oldukça güneşli ve yağışsızdır.

Uşak’ta Nerede Kalınmalıdır?

Uşak ilinde konaklama yapmak için oldukça çok seçenek bulunur. Bu seçenekler her bütçeye hitap edebilecek niteliktedirler. İsteyenler konaklamalarını beş yıldızlı otellerde yapabilirler isteyenlerse daha küçük ve uygun fiyatlı pansiyonları tercih edebilirler. Şehir otogarının yakınlarında da çok sayıda otel mevcuttur. Bu sayede ulaşım ve konaklama sorunsuz bir şekilde işler. Ayrıca şehrin merkezinde bulunan tarihi Paşa Hanı oldukça meşhurdur. Bu hanın üst kısmı otel olarak hizmet sunar. Ancak burada yer bulmak isteyen ziyaretçiler rezervasyonlarını oldukça erken bir tarihte yaptırmalıdırlar.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak tarihi yerleriyle oldukça ilgi çeken bir kenttir. Aynı zamanda oldukça çok doğal güzellik alanına sahiptir. Uşak gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Ulubey Kanyonu gelir. Burası dünyadaki ikinci büyük kanyondur. Buraya toplu taşıma seferleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Bu durum ziyaretçiler açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Müze gezmeyi sevenler Uşak Arkeoloji Müzesi’ne kesinlikle uğramalıdırlar. Bu müzede tarih boyunca biriktirilmiş olan muazzam eserler yer alır. Atatürk ve Etnografya Müzesi, Paşa Hanı, şifalı suların mucizelerinden yararlanılan kaplıcalar, Blaundus Antik Kenti ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Clandras Köprüsü Uşak’ta görülmesi gereken diğer turistik noktalardır.