Tunceli

Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli Bingöl, Elazığ, Erzincan illeri ile çevrili, Doğu Anadolu’nun güzel illerinden biridir. Tunceli gezi rehberi içinde doğal güzelliklerin önemi çok fazladır. Ormanlık ve farklı bitki örtüsüne sahip alanlar çok fazladır. Maki tarzı bodur ağaçlar görülebildiği gibi, meşe ormanları da oldukça fazladır.

Tunceli gezi rehberi, kültür turu yapmak isteyenler için, uygun mevsimin seçilmesi gerektiğine işaret eder. Mevsimler arası ısı farkları oldukça fazladır. Yazları kısa sürdüğü gibi oldukça da sıcak ve kuraktır. Kış ayları ise soğuk ve yağışlıdır. Tunceli’yi rahatlıkla gezmek için, uygun hava koşullarının olduğu mevsimler seçilmelidir.

 

Tunceli’nin Tarihi ve Tabii Güzellikleri

Tunceli gezilecek yerler, yörenin tarihi geçmişini yakından tanımak için farklı tur programları yapılmasını önerir. Munzur ve civarı sulak ve verimli bir alandır. Munzur Deresi’ndeki alabalıklar, suyun özelliğine bağlı olarak oldukça lezzetlidir. Tuz üretimi, el sanatları ve deri işlemeciliği oldukça ünlüdür. Yöreye özgü el sanatları ürünleri, hediyelik olarak alınabilir. Yün işçiliği yaygındır. Hayvancılık gelişmiş olup, son dönemlerde tarımla ilgili de birçok gelişme yaşanmaktadır.  Yörenin Malazgirt Kaplıcası oldukça ünlüdür. Munzur Vadisi’nde bulunan milli parka gidilebilir. Çağlayanları ve yeşil doğası ile gezilmesi önerilen yerlerdendir.

 

Tunceli’nin Önemli Lezzetleri

Tunceli mutfağı, farklı yöresel otları ve et yemekleri ile ünlüdür. Şavak Peyniri ve Pülümür balı, özellikle gezi sonrası dönüş yolunda alınması önerilen lezzetler içerisindedir. Keşkek, patila, kavut, babiko önemli yemekleri arasındadır. Tatlıları arasında ise, dut pekmezleri, helvaları, kabak tatlıları sayılabilir. Gulik Çorbası ve yöre mantarları ile yapılan yemekler de önerilen lezzetler arasındadır. Gezmek isteyenler için önerilecek vakitler ise bahar ve yaz aylarıdır. Yemyeşil doğası, tarihi yerleri ile Tunceli, Doğu Anadolu’nun gezilmesi önerilen yerleri içerisinde, ilk sıralarda gelir.