Trabzon

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken kenti Trabzon’dur.

Bu kent, muhteşem doğasının yanı sıra, köklü tarihi ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca kendisine has kültürü vardır. Özellikle de yöresel lezzetleri ile ziyaretçilerini mest eden Trabzon, geçmişten günümüze kadar birçok imparatorluğa başkentlik yapmıştır.

Elbette ki durum böyle olunca Trabzon gezilecek listesi de bir hayli karışık olacak! Trabzon bilindiği gibi Karadeniz ve Zigana Dağları arasında uzanan bir medeniyetler beşiğidir. Burada birbirinden güzel manastırlar, konaklar, camiler ve de müzeler bulunur. Ayrıca yemyeşil yaylalarının yanı sıra doğal oluşumlu birçok göle de ev sahipliği yapar. Tertemiz bir doğa eşliğinde harika bir tatil geçirmek istiyorsanız sizler de yola çıkmadan önce mutlaka Trabzon gezi listesi oluşturmalısınız.

Trabzon gezilecek yerler bakımından çok zengindir. Bu nedenle uzun bir tatil düşünüyorsanız, kentin doğasını ve tarihi özelliklerini daha iyi anlamanız kaçınılmaz olacaktır. Trabzon’un en önemli özelliklerinden biri de Anadolu’nun en eski limanlarından biri olmasıdır. Buraya gelip ilk görmeniz gereken yer kesinlikle Sümela Manastırı’dır. Bu manastır hem tarihi hem de kültürel bir yapıya sahiptir. Milattan sonra 365 ve 395 yılları arasında inşa edildiği düşünülür. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Altındere Vadisi sınırları içerisinde bulunur. Burası eşsiz bir manzaraya sahiptir. Manastırı doya doya gezebilmek için ortalama 1 gününüz ayırmanız şarttır. Elbette ki Trabzon denildiği zaman mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Ayasofya olacaktır. Ayasofya, 1250 ve 1260 yılları arasında inşa edilmiş olup, Komnesos Ailesi’nden Kral olan 1. Manuel tarafından yapılmıştır. Günümüzde ise cami olarak kullanılır.

Trabzon’un en güzel yerlerinden biri de şüphesiz ki Kalesidir. Trabzon Kalesi Araklı İlçesi’nin Kalecik Mahallesi içerisinde yer alır. Vakti zamanında Fatih Sultan Mehmet’in kenti almasından sonra savunma amaçlı olarak inşa edilmiştir. Kaleye çıktığınızda eşsiz bir Trabzon manzarası ile karşılaşırsınız.

Trabzon’a gelip; yaylaları, mükemmel bir doğaya sahip olan Uzungöl’ü, Vazelon Manastırı’nı, Boztepe’yi, Atatürk Köşkü’nü, Peristera Manastırı’nı, Çal Mağarası’nı, Bedesten’i, Altındere Vadisi Milli Parkı’nı, St. Anna Kilisesi’ni, Forum Trabzon Alışveriş Merkezi’ni ve Trabzon Müzesi’ni de mutlaka gezmek için zaman ayırmalısınız.