Tokat

Tokat içerisinde barındırmış olduğu doğal güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakan bir şehirdir. Ancak burası bir turizm kenti olmaktan ziyade kendisini ülkemiz ekonomisi için çok önemli bir paya sahip olan tarım ve hayvancılığa adamıştır. Kentin birçok noktasında birbirinden güzel doğal oluşumlu mekanlar vardır. Ayrıca Tokat denildiği zaman geçmişin izlerini sürebileceğiniz en etkileyici eser şüphesiz ki Tokat Kalesi olacaktır. Ortalama 1 gün içerisinde şehrin dikkat çekici her noktasını gezerek keşfetmeniz mümkündür. Peki Tokat’a nasıl gidilir ve Tokat gezilecek yerler listesinde nereler yer alıyor? Elbette ki buraya geldiğinizde ilk gezmeniz gereken yer Kaledir. Bu tarihi yapı kentin merkezinde bulunan yüksek bir tepededir. Tokat kalesinin geçmişte kimler tarafından hangi amaçla yapıldığı bilinmese de günümüzdeki haliyle bile ihtişamını ortaya koyar.

Tokat gezi rotasının,

ikinci durağını ise Hıdırlık Köprüsü kapsayacaktır. Hıdırlık Köprüsünün en önemli özelliği ile Batı Amasya ve Turhal’dan gelen yolları doğuya bağlıyor olmasının yanı sıra Karadeniz’den gelen yolları da Orta Anadolu’ya bağlamasıdır. 700 yıllık bir yapıdır ve vakti zamanında kesme taştan imal edilmiştir. Hıdırlık Köprüsünü gördükten sonra ise rotanızın üçüncü durağında tarihi Ali Paşa Cami yer alacaktır. Burası Cumhuriyet Meydanı’nın güneyinde kalmaktadır. Osmanlı Devleti’nden kalma önemli bir anıt olarak bilinir. Sultan 2. Selim zamanında Ali Paşa tarafından inşa edilmiş olup, günümüzde turistlere gezebilecekleri görkemli bir yapı haline getirilmiştir. Elbette ki Tokat’a gelip Taşhan’ı gezmeden gitmek olmaz!

Taşhan, Osmanlı Devleti döneminden kalma tarihi bir konaktır. 17. Yüzyılda yapılmış olup, dikdörtgen yapısı, açık avlusu ve de hanları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kent aslına bakıldığında tarihi doku bakımından sonra derece zengindir. Tokat gezilecek yerler listesinin en önemli kısmını ise Gök Medrese alır.

Bu mekân, yöre halkı tarafından pervane, kırkkızlar ve Bimarhane isimleriyle de anılmaktadır. Gezinizi daha kültürel ve daha tarihi bir hale getirmek istiyorsanız Tokat il ve ilçelerinde bulunan Latifoğlu Konağı, Saat Kulesi ve Tokat Mevlevihanesi’ni de gezmeyi unutmamalısınız. Ayrıca kentin doğal oluşumlu Ballıca Mağaraları, Sebastapolis Antik Kenti, Kaz Gölü, Almus Baraj Gölü ve Zinav Gölü gibi yerlerini de seyahat rotanıza eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.