Tekirdağ

Küçük bir Trakya şehri olan Tekirdağ özellikle yemekleriyle ziyaretine gelenleri büyülemektedir. Tekirdağ özellikle İstanbul’dan misafir ağırlamaktadır. İstanbul’dan günübirlik seyahatler için oldukça uygun bir şehirdir. İşte, Tekirdağ mutlaka gezilmesi gereken yerler;

  • Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tarihte yolculuk yapmayı seviyorsanız mutlaka Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya müzesini ziyaret etmelisiniz. Zira müzede M.Ö 4500 yılından günümüze değin yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan tüm kazı buluntuları müzede sergilenmektedir. Tarih öncesi döneme ait tarih öncesi devirde kullanılan ve kazı çalışmalarıyla çıkarılan basit araç gereçler, savaş aletleri, mızraklar, madeni paralar bulunmaktadır. Ayrıca yöre halkının dönem içinde giydiği geleneksel kıyafetlerde yine müze yerini almaktadır.

  • Namık Kemal Evi

Tekirdağlı olan ve Vatan Şairi olarak bilinen Namık Kemal’in kendi evi zamanla harap olduğu ve yıkıldığı için Tekirdağ’da aslına uygun bir şekle Namık Kemal Evi inşa edilmiştir. 19. Yüzyılda bir Osmanlı Evi olan ev Namık Kemal’in kendi evine uygun bir şekilde inşa edilerek, evin içi Namık Kemal’in anı ve fotoğraflarıyla süslenmiştir. Ev 1993 yılında ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır. Namık Kemal evini ziyaret etmek ücretsiz olmakla birlikte pazartesi günleri hariç her gün mesai saatleri içinde ziyarete açıktır.

  • Şarköy

Trakya’nın Bodrum’u olarak bilinen Şarköy Türkiye’nin en uzun kumsallardan birine sahiptir. Şarköy tertemiz denizi ve ormanlarıyla adeta bir doğa harikasıdır. İstanbul’dan sırf denize girmek için gelen ziyaretçi sayısı da oldukça fazladır.  Rüzgar sörfü ve yamaç paraşütü de yapabileceğiniz Şarköy de isterseniz yalnızda denizin, kumun ve güneşin de tadını çıkarabilirsiniz. Şarköy sahilinde güzel bir seçim sonucunda Şarköy’ün muhteşem şarabını tadabilir ve balık restoranlarında leziz balığınızın keyfini çıkarabilirsiniz.