Sivas

Sivas Tarihi

İç Anadolu Bölgesi’nin kendine özellikleriyle ön plana çıkan bir kenti olan Sivas gezilecek yerler ve tarihi zenginlikler konusunda son derece iddialı bir kent konumundadır. Şehrin tarihi dokusunun M.Ö. 3000’li yıllara dayanıyor olması; kentin çok sayıda farklı tarihi esere ev sahipliği yapmasını da mümkün kılmaktadır. M.Ö. 2000’li yıllarda Hitit uygarlığının hüküm sürdüğü Sivas; Frig ve Pers hakimiyetinde kalan bir kenttir. Malazgirt Zaferinin hemen sonrasında Türk hakimiyeti altına giren Sivas; Selçuklu ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Sivas Kongresi’nin yapıldığı bir kent olmasından dolayı Cumhuriyet tarihimiz açısından da önemli bir kent olan Sivas; günümüzde yıldızı parlayan bir şehir olarak tanımlanıyor.

Sivas Gezilecek Yerler

Ülkemizin doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan bir kenti olan Sivas gezilecek yerler söz konusu olduğunda da birbirinden farklı mekanları karşımıza çıkartan bir kenttir. Özellikle şifalı olduğuna inanılan suyu ve içindeki balıklarıyla ün kazanmış olan Kangal Balıklı Kaplıcaları; şehrin uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Kaplıcanın tedavi edici bir özelliğinin bulunuyor olması; özellikle deri hastalıklarından kurtulmak isteyenler tarafından tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Sivas Çifte Minareli Medrese 1271 yılından günümüze geçen süreç içerisinde ayakta kalmayı başarmış bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor. Medrese özellikle süslemeleriyle dikkat çekerken; tuğla ve çinilerle örülü olan 2 minaresiyle ziyaretçileri büyülüyor.

Kent meydanında yer alan Buruciye Medresesi tarihi bir eser olarak karşımıza çıkmakla birlikte bilimsel hayata sunduğu katkılarla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Buruciye Medresesi özellikle astronomi, kimya ve fizik alanlarında köklü çalışmalara imza atan bir tarihi yapı olarak tanımlanıyor.

Sivas Gök Medrese Anadolu Selçuklu Devleti döneminden günümüze kadar ayakta kalan en önemli yapılar arasında yer alıyor. Son derece görkemli bir yapı olarak karşımıza çıkan Gök Medrese; ağaç ve 12 hayvan başı ile yıldız motifleriyle bezeli bir vaziyette bulunuyor.

Sivas Gezilecek Yerler Listesi       

Turizm sektörünün hızlı bir şekilde gelişim gösterdiği bir kent olarak karşımıza çıkan Sivas gezilecek yerler bakımından bol seçenekli alternatifler sunabilmektedir. İşte Sivas kentine dair gezilecek yerlere ait liste:

 • Çifte Minareli Medrese
 • Sivas Ulu Camii
 • Sivas Gök Medrese
 • Gökpınar Gölü
 • Sivas Sızır Şelalesi
 • 4 Eylül Kongre Binası
 • Kangal Balık Kaplıcaları
 • Buruciye Medresesi
 • Hobbit Evleri
 • Kale Cami
 • Tarihi Jandarma Binası

Sivas Konaklama Hizmetleri

Kent merkezinde çok sayıda otelin bulunuyor olması Sivas’ın ziyaretçilere alternatifi bol konaklama olanağı sunabildiğini göstermektedir. Şehirde tren istasyonuna 2 km mesafede çok sayıda otelin bulunduğu bilinmektedir. Yine Sivas kent merkezine yürüme mesafesinde bulunan çok sayıda otelin hizmet sunuyor olması; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.