Şırnak

Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Güneydoğunun en doğu ucunda kalmaktadır. Zengin bir tarihi, kültürel yapısı ve doğal değerlere sahip çıkması nedeni ile turistik açıdan da değer kazanmış bir yerdir. Çok eski bir geçmişe sahiptir ancak arkeolojik açıdan çok fazla eser bulunamadığından geçmiş tam olarak bilinmemektedir. Şırnak’taki Cudi Dağında Hz. Nuh’un gemisinin bulunduğu rivayeti vardır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Mercimek, nohut, susam bunlardan bazılarıdır. Şırnak’ta endüstri, eğitim ve sağlık alt seviyelerdedir. Şırnak’ın büyük bir kısmı dağlarla kaplıdır. Doğa sporu açısından en uygun şehirdir. Şırnak Gezilecek yerler doğrultusunda tarihi ve doğal güzellikler açısından birçok gezip görülecek yerlere sahiptir.

Şırnak’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Şırnak Cizre de M.Ö.4000 yıllardan Finik Ören yeri ve Kalesi, Cizre Kalesi, Cizre Ulu Camii, Hz. Nuh Türbesi, Meryem Ana kilisesi görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Özellikle Nuh Peygamber türbesi yerli ve yabancı turistler açısından ilgi çekmektedir. Tufandan sonra Nuh Peygamberin gemisi Cudi Dağlarına oturmuştur ve mezarının da burada olduğuna dair rivayetler vardır. Cudi Dağı Şırnak denildiğinde akla ilk gelen isimdir. Birçok tarihi hikâyede adı geçmektedir. Şırnak Gezi Rehberi düzenlenerek tüm medreseler ve kaplıcalar görülmeye değerdir.

 

Şırnak’ın Ünlü Kilimleri

Şırnak’ta kapalı bir ekonomi ve toplumsal yapı hâkimiyeti vardır. Gelenek göreneklere kültürlerine hâkimiyetleri yüksektir. Şenlikleri meşhurdur. Özellikle şenliklerinde eğlenceleri ve misafirperverlikleri bilinen özellikleridir. Kilimleri çok ünlüdür. Zengin ve çeşitli bir mutfağa sahiptir. Çok lezzetli yöresel yemekleri vardır. İçli köftenin bir başka çeşidi olan Kutluk, perde pilavı, en meşhur tatlısı Fıreydin, Kipe adlı dolması önemli lezzetleridir. Yiyecekler yenir ve tadı unutulamaz. Binlerce yıllık tarihi ile Şırnak Gezi Rehberi içerisinde Dicle Nehri, Cudi Dağı, kültürleri ile görülmeye ve yaşanmaya değerdir.