Sinop

Harika doğası ve de limanları ile Karadeniz Bölgesinin en popüler kentlerinden biri olan Sinop, bilindiği gibi ülkemizin en kuzey bölgesinde bulunur. Elbette ki şehrin en kuzeyine kadar gitmek için öncelikle İnceburun Feneri’ne ulaşım sağlamanız şart! Buraya vardığınızda ise deniz ve gökyüzünün eşsiz birleşimindeki maviliklerin büyüsüne kapılmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Sinop gezilecek yerler listenizin ikinci sırasında ise kentle özdeşlemiş olan Sinop Kalesi yer almalıdır. Bu kalenin Milattan önceki yıllarda şehre yerleşerek koloni kuran göçmenler tarafından imal edildiği düşünülmektedir. Kimmerlerin saldırıları ile yıkılan kale Pontus döneminde onarılarak, bugünkü haline getirilmiştir. Sinop gibi özel bir kente geldiğinizde doğanın tadını çıkarmadan da geri dönmenizi tavsiye etmeyiz. Özellikle de burada bulunan Hamsilis Koyu, tertemiz havası, inanılmaz doğası ve manzarası ile ziyaretçileri adeta büyüleyecek nitelikler taşır.

Doğa denildiği zaman Karadeniz, Karadeniz denildiği zaman ise akıllara şüphesiz ki Sinop gelir. Sarp kayalara ev sahipliği yapan kentte, İnaltı Mağarası her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Mağara ilk kez 2008 yılında keşfedilmiştir. Birçok rivayete göre mağaranın havasının astım ve daha birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca mağara içerisinde yer alan serin hava Karadeniz havasını iliklerinize kadar hissettirecekken, ilginç oluşumlar da dikkatinizden kaçmayacak! Sinop, tarihi olduğu kadar kültürel anlamda da kendisini çok geliştirmiştir. Kentin yöresel tatları çok meşhurdur. Yerel halk özellikle de sabah kahvaltılarında nokul tüketmektedirler. Bu lezzet kıyma, üzüm, ceviz ve yoğurt ile birlikte yapılır.

Sabah kahvaltısında enfes bir nokul yedikten sonra ise mükemmel bir doğa güzelliği olan Erfelek Tatlıca Şelalelerini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Buranın neredeyse dünyada eşi benzeri yoktur.  Küçük ve büyük olmak üzere tam 28 adet şelalenin bir araya gelmesiyle oluşmuş doğal bir yapıdır.

Kuş sesleri ile doğanın tadını Erfelek Şelalelerinde çıkarıp, kendinizi kentin tarihi dokusunda büyük önemi bulunan Balatlar Kilisesi içerisinde bulabilirsiniz. Sinop’a gelenlerin bu doğal ve tarihi güzelliklerin ardından mutlaka Alaaddin Cami ve Boyabat Kalesini gezmesini şiddetle tavsiye ederiz.