Şanlıurfa

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa gezi rehberi hizmetini, tur ve seyahat programlarından kolaylıkla almak mümkündür. Bazı seyahat siteleri incelenerek de kişisel imkânlarla, Şanlıurfa’yı tanımak mümkündür. Güneydoğu’nun “Peygamberler Diyarı” olarak tanınan Şanlıurfa, tarihi ve farklı dokusu ile gezilmesi gereken yerler içerisindedir. Şanlıurfa gezilecek yerler arayanlara ilk öneri, uygun tur programlarının incelenmesidir. Şanlıurfa, çok eski çağlardan bu yana, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Göbeklitepe, bunun en güzel örneğidir. Yaklaşık on iki bin yıllık geçmişi ile günümüze ışık tutan yerlerden biridir. Suriye ile sınır olmasından ötürü, farklı mutfaklardan da etkilenen bir lezzet zenginliği bulunur.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa gezi rehberi yörenin tarihi ve tabii güzelliklerinin yanı sıra, lezzet duraklarını da önerecektir. Baklavaları, kebapları ile gastronomi kültürüne de hizmet veren illerden biridir. Dünyaca ünlü, Balıklı Göl ve efsanesi, şifalı balıkları ile görülecek yerlerdendir. Yöre, Fırat ve Dicle Nehri’nin arasında verimli topraklarda kurulmuştur. Farklı kültürler ve dinlerin kardeşçe yaşadığı yerler arasındadır. Yöre hanımlarının bol renkli kıyafetleri ve takıları, kültürel yapısı hakkında bilgi verecektir. Fıstık, biber üretimi ile öne çıkan iller arasındadır. Halfeti, tarihi kalıntıları ile gezilecek yerler arasındadır.

Şanlıurfa’ya Ne Zaman Gidilir?

Yazın çok sıcak olmasından ötürü, kültür turu yapmak isteyenlere önerilecek tarih, bahar aylarıdır. İlkbahar ve sonbahar, gezmek isteyenler için, uygun iklim koşullarını sunacaktır. Göbeklitepe, Balıklıgöl, Halfeti gezilmesi önerilecek yerler içerisindedir. Kalıntılar, her ne kadar baraj altında kalmış olsa da ayrı bir güzellik ve gizemli bir hava sunacaktır. Ulucami mutlaka görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Bu caminin en önemli özelliği, üç dine hizmet etmesidir. Şaman tapınağı olarak kurulmasının ardından kilise olarak kullanılmıştır. Türk hâkimiyeti sonrasında da cami olarak hizmet vermektedir.