Samsun

Samsun gerek eğitim gerek sağlık gerek ticaret ve gerekse de ulaşım ve ekonomi açısından Karadeniz’in en gelişmiş kentlerinden biri olarak bilinmektedir. Öyle ki burası geçmişten günümüzde dek birçok Anadolu uygarlığına da kucak açmış, medeniyetlerin birleştiği bir yerdir. Elbette ki Samsun denildiği zaman akıllara ilk olarak 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi burada başlatmış olması gelmektedir. Bu nedenle hem tarihi hem kültürel hem de doğal güzellikleri bakımından ülkemizin mutlaka gezip görüşmesi gereken illeri arasında bulunur. Ayrıca Samsun’un efsaneleri, leziz mi leziz mutfağı ve de yeşilin maviyle buluştuğu alanları sizleri de derinden etkileyecek niteliktedir. Peki Samsun’a nasıl gidilir? Samsun gezilecek yerler bakımından ne kadar zengin ve buraya gitmeden önce nasıl bir gezi rotası oluşturmalısınız?

Uzun ya da kısa bir yolculuğun ardından,

Samsun’a ulaştığınızda ilk gezip görmeniz gereken yer Bandırma Vapuru olmalıdır. Bandırma, Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmaylarıyla birlikte İstanbul’dan Samsun’a ulaştıran bir gemi olmakla birlikte, aynı zamanda da milli mücadelenin en önemli simgesidir. Günümüzde müze olarak kullanılır. İçerisinde Atatürk’ün fotoğrafları, şahsi eşyaları, kurmayların ve mürettebatın bal mumundan yapılmış heykelleri ve de o güne dair birbirinden özel belgeler sergilenmektedir. Bandırma Vapuru’nu gezip milli mücadele ruhunu iliklerinize kadar hissettikten sonra ise şehir merkezinde bulunan Atatürk Anıtı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Bu anıt şehrin adeta bir simgesidir.

Anıt, Atatürk’ün Samsun’a çıkmış olduğu Atatürk Parkı içerisinde yer alır. Son derece heybetli bir yapıda olan anıt, Avustralyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılmıştır.  Elbette ki Samsun’a gelip doğa manzarasının tadını çıkarmadan gitmemelisiniz. Bunun içinse şehir merkezinde tam 4 kilometre uzaklıkta olan Amisos Tepesi’ne çıkmanız gerekir. Tepeye teleferikle çıkılır. Teleferik seyahatiniz boyunca da neredeyse Samsun’un tamamınız ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz. Samsun’a gelip; Tekkeköy Mağaraları, Amazon Köyü, Akdağ Kayak Merkezi, Yakakent, Gazi Müzesi, Samsun Kalesi ve Kabaceviz Şelalesi’ni de görmeden gitmemelisiniz. Burada hem sosyal bir ortamda eğlenirken hem de çeşitli spor aktivitelerine katılım sağlayarak tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.