Sakarya

Sakarya geniş alana kurulmuş bir şehirdir. Sakarya’yı günü birlik gezinizle gezmeniz mümkün değildir. Çünkü gezilip görülebilecek merkezler birbirinden uzak alanda bulunmaktadır. Bu nedenle Sakarya’yı gezebilmek için kendinize en az 3 gün süre vermelisiniz. Şehir merkezini günü birlik gezinizle gezebilecek olsanız da Sakarya’nın eşsiz doğal güzelliklerini görebilmek için 2 gün zaman ayırmalısınız. İşte, Sakarya da mutlaka gezip görmeniz gereken 3 yer;

  • Çark Caddesi

Sakarya’yı keşfetmek, Sakarya’da vakit geçirmek istiyorsanız şehrin en işlek caddesi olan Çark Caddesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çak Caddesinde birçok alışveriş merkezi, restoran ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Araç trafiğine de kapalı olan bu alanda yaya olarak gezmeniz ve alışveriş yapmanız mümkün.

  • Deprem Müzesi

Biliyoruz ki müze severler için seyahatlerin olmazsa olmazı müzelerdir. Sakarya da bulunan deprem müzesi de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Sakarya fay hattı üzerinde bulunduğundan geçmişte deprem görmüş ve deprem acısı yaşamış bir şehirdir. 1967 ve 1999 yıllarında gerçekleşen iki büyük depreminde acısı anısına oluşturulan müzede deprem fotoğrafları yer almaktadır. Müze ilk kez ziyarete 2000 yılında açılmış olup, her gün 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ayrıca müze girişi ücretsizdir.

  • Sakarya Müzesi

Sakarya da müze gezilerinize bir yenisini ekleyebileceğiniz müzelerden bir tanesi de Sakarya müzesidir. 1922 yılında Atatürk annesiyle Sakarya’da bir evde buluşmuştur. Bu ev Atatürk adıyla anılmaya başlanmıştır. Ancak 1967 Sakarya depremiyle hasar gören Atatürk evinin içi tekrar inşa edilse de 1999 yılındaki depremle büyük hasar almıştır. Bu nedenle müze ziyarete kapatılmış ve ancak 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede Roma dönemine ait kalıntılar ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir.