Rize

Rize, özellikle de yayla turizmi ile dikkat çeken bir kent olmasının yanı sıra, binbir rengi içerisinde barındıran ormanları, masmavi denizi, buz gibi gölleri ve de sıcak kanlı insanlarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar vadetmektedir. Rize gezilecek yerler bakımından zengin mi zengin seçeneklere sahip olsa da buraya gelenlerin, kent ile özdeşlemiş olan o enfes çaylardan mutlaka içmelerini tavsiye ederiz.

Özellikle de yaylalarının buz gibi havalarında,

doğanın huzurunu keşfederken, sıcacık bir çay hem içinizi hem de ruhunuzu ısıtacaktır. O halde gelin bu kenti içte içe fethetmek için güzel bir gezi rotası oluşturalım! Rize’de Karadeniz kültürünü ve doğasını tatmak için elbette ki rotanızın ilk adımını Fırtına Vadisi’ne atmalısınız.

Burası, içerisinde daha önce belki de hiç görmemiş olabileceğiniz 2400 çeşit farklı ve 400 civarında da nadir bulunan bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Muhtemelen Fırtına Vadisi içerisinde görmüş olduğunuz o dikkat çekici bitkileri başka hiçbir yerde görme şansınız olmayacak!

Karadeniz’in doğallığı ile ön plana çıkan Rize’ye gelmişsiniz, elbette ki rafting yapmadan geri dönemezsiniz! Özellikle de kentin kırsal kesimlerinde bulunan İkizdere, Taşlı Dere ve de Kara Dere rafting sporunun en çok yapıldığı alanlar arasında yerini alır.

Adrenalini iliklerinize kadar hissetmek için bu aktiviteye mutlaka katılım sağlamanız şart! Adrenalinizi salgıladıktan sonra ise artık temiz bir hava almanın vakti geldi! O halde buyurunuz Ayder Yaylasına! Burası aslına bakıldığında Rize’de turizmin odak noktası haline gelmiştir. Yılın belirli zamanlarında düzenlenen yayla şenliklerine denk gelmişseniz eminiz ki sizler de buraya bayılacak ve yeniden gelmek isteyeceksiniz. Çünkü çok fazla eğlenmeniz kaçınılmaz olacak!

Rize gezilecek yerleri zengin seçenekler sunduğundan yayladan çıktıktan sonra kendinizi kentin tarihi dokusunu anlamanızı sağlayacak olan Rize Kalesi’nde bulabilirsiniz. Buraya geldiğiniz şehrin tüm güzellikleri ayaklarınızın altına serilecek ve adeta ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Rize’yi kuşbakışı olarak gördükten sonra ise rotanızı dinlenmek için Ziraat Botanik Çay Bahçesi’nde çevirebilir, daha sonra ise Şahin Tepesi, Rize Müzesi, Tarihi Rize Çarşısı, Elevit Yaylası, Gito Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Anzer Yaylası ve de Kıble Dağı Camisini gezmenizi tavsiye ediyoruz.