Osmaniye

Osmaniye Gezilecek Yerler

Osmaniye şehir; birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmasından ötürü etkili bir yerleşim noktasıdır. Aynı zamanda da Kaleler Şehri olarak da bilinen bu şehir; milli parklar ve kaplıcalarıyla da tanınmaktadır.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı:

Kadirli ilçesinde ve Ceyhan kenarında olan bu milli park; oldukça büyük ve son derecede zengin bir ormanlık alan olarak değerlendirilebilmektedir. Trekking, kamp ve piknik faaliyetleri için uygun olan bu alan; aynı zamanda da Aslantaş Baraj Gölü’nün de tam karşısında yer almaktadır. Ülkemizin en büyük ikinci milli parkı olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı içerisinde turaç kuşu ve karaca gibi nesli tükenmekte olan hayvanlar barınmaktadır. Aynı zamanda da bodur çalış ve Halep çamı gibi bitkiler de sadece bu bölgede yetişmektedir.

Kadirli Alacami

Kadirli Alacami; Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer almaktadır. Roma, Bizans ve Türk mimarisinin etkilerini taşımaktadır. İlk başlarda Roma manastırı olarak yapılan bu eser; sonradan camiye çevrilmiştir.

Haruniye Kalesi

Abbasi Dönemi’nde halife olan Faraç Bey’in Harun Reşit anısına yaptırdığı kale olarak bilinmektedir. Düziçi ilçesinin Dumanlı Yaylası sınırları içerisinde yer almaktadır. Etrafında cafe ve otopark gibi kamu hizmet alanları bulunarak; ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi sürdürmektedir.

Kastabala- Hierapolis Antik Kenti

Osmaniye merkezdeki Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca sınırları içerisinde yer alan antik kent; Geç Roma Dönemi’ne ait buluntuları içerisinde barındırmaktadır. Izgara planlı bir antik kent olan Kastabala içerisinde tiyatro, hamam, dükkanlar ve kiliseler bulunmaktadır. İçerisinde bir de Orta Çağ dönemine ait bir kilise bulunmaktadır.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Cevdetiye beldesinde var olan Ceyhan Nehri üzerine kurulu olan bu kuş cenneti; kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Bu kuş cenneti üzerinde gece balıkçılı, alaca yalıçapkını ve İzmir yalıçapkını gibi kuş türleri bulunmaktadır.