Ordu

Ordu, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan belki de kültürel ve tarihi anlamda en gelişmiş kentlerden biridir. Öyle ki buraya geldiğinizde sizler de turizmin ne denli geliştiğini, yöre halkının yabancılara ne kadar içten ve samimi davrandığını, tarihi yapılara ne çok önem verildiğini istemsizce de olsa fark edeceksiniz.  Ordu gezilecek yerler bakımından çok zengin olsa da bu kentin geçmişten günümüze kadar nelere tanıklık ettiğini anlayarak gezmek çok daha faydalı olacaktır. O halde gezi rotanızın ilk durağı olan ve kente geldiğinizde dinlemeniz için de oldukça ideal bir mekân özelliği sunan Boztepe’ye gitmenizi öneririz. Burası denizden tam olarak 530 metre yüksekliktedir ve sizlere Ordu’nun eşsiz manzarasını sunar. Hem karayolundan hem de teleferik ile Boztepe’ye çıkmak mümkündür. Fakat şehir manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız mutlaka teleferiği kullanmanızı öneriyoruz.

Şehrin görselliğine doydunuz, bir yandan da Boztepe’de yer alan Ordu yöresel tatlarını tattınız, artık kendinizi kentin tarihi gezi rotasına hazırlamalısınız.  Bu nedenle ilk olarak gezmeniz gereken yerin Paşaoğlu Konağı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında inşa edilmiş olup, günümüzde tarihi bir çarşı olarak turistlere hizmet verir. Hem görsel olarak hem de tarihi anlamda çok değerli bir yapıdır. Ordu ilini gezeceklerin ikinci durağı ise Taşbaşı Kilisesi olacaktır. Bu kilise; dikdörtgen kubbesi ile dikkat çeker. Kilisenin tamamı vakti zamanında kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir.

Artık şehir merkezinden biraz olsun uzaklaşma vaktiniz geldi! Kendinizi her an doğal yapısı ile ön plana çıkan Ordu Mesudiye Köyü, Aybastı Perşembe Yaylası, Aybastı Kent Ormanı, Yason Burnu, Çaka Plajı, Karaoluk Şelalesi, Uzundere Şelalesi, Ordu Yeşilce Köyü ve Ordu Ablak Taşına bırakabilirsiniz. Eminiz ki buralarda da yöreselliği ve doğallığı iliklerinize kadar hissederken, sıcak kanlı yöre halkını da çok seveceksiniz.