Niğde

Niğde Tarihi

M.Ö. 1800 lü yıllarda başlayan Niğde’deki yerleşik hayat Hititlerin ve Asurların egemenliğine girmiştir. Medler, Persler ve Bergama Krallığından sonra M.S.395 yılında Roma İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. 1071 yılında Türklerin Anadolu’ya gelişiyle 1308 yılına kadar Selçuklu hakimiyeti altında kalıp 1470 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Antik zamandaki adı Nahita olan Niğde Cumhuriyetin ilanı ile il olmuştur.

Niğde’de Gezilecek Yerler

M.Ö. 8. yüzyılda yapıldığına dair izler taşıyan Niğde Kalesi birçok medeniyet ve imparatorluk tarafından kullanılmış ve belli dönemlerde onarım geçirmiştir. Niğde merkezde bulunan Niğde Kalesi manzarası ile de büyülemektedir.

Niğde’nin Gümüşler ilçesinde bulunan Gümüşler Manastırı, bir kayanın içine oyularak yapılmış olan ve bölgenin en iyi korunmuş olan en büyük manastırlarından biridir ve burası Niğde gezilecek yerler içinde en çok bilinendir. Manastırın yapım tarihi tam bilinmemekte M.S.10. yüzyılda yapıldığına dair bir rivayet vardır. Manastırın içinde avlu, dehlizler ve kilise bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan tek gülen Meryem Ana figürü Gümüşler Manastırı’ndadır.

Niğde’nin Bor ilçesi Kemerhisar beldesinde M.S. 2. ve 3. yüzyılda yapılmış olan Tyana Su Kemerleri yapıldığı dönemde şehirlere su taşımaktaydı. Aynı yerde bulunan ve kemerlerle aynı dönemde yapılan Roma Havuzu da kemerlerle şehre gelen suyun biriktiği yer olmuştur.

Niğde merkezde bulunan Alaaddin Camii 1233 yılında Niğde Sancak Beyi Ziyneddin Beşare tarafından Selçuklu Hükümdarı 1.Alaaddin Keykubat adına yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisini taşıyan bu caminin bir özelliği de güneş ışığının düşmesiyle caminin kapısında oluşan taçlı kadın siluetidir. Sabah güneşinin kapıya vurmasıyla oluşan siluet güneş olmadan görülememektedir. Niğde gezilecek yerler arasında bu bilinen yerlerin dışında pek çok seçenek sunulmaktadır.

Niğde Gezilecek Yerler Listesi

  • Niğde Kalesi
  • Gümüşler Manastırı
  • Tyana Su Kemerleri
  • Alaaddin Camii
  • Niğde Müzesi
  • Roma Havuzu
  • Ak Medrese
  • Sır Ali Cami
  • Narlıgöl Krater Gölü

Niğde Konaklama Hizmetleri

Niğde gezilecek yerler konusunda araştırma yaparken konaklama seçenekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Şehir merkezinde bulunan zincir oteller ve butik otellerde konaklama sağlanabilmektedir. Her bütçeye ve her isteğe hitap eden oteller Niğde ilinde bulunmaktadır. Ayrıca apart ve pansiyonlar da uygun fiyatlı konaklama isteyenler için bir seçenektir.