Nevşehir

Nevşehir Tarihi

Nevşehir ve Nevşehir sınırları içinde yer alan Kapadokya bölgesinin tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanır. Paleolitik dönemde yerleşime başlanan yörede bu dönemden sonra volkanik patlamalar olmuş ve yerleşim mümkün olmamıştır. Helenistik dönem ardından Romalıların hakimiyetine geçen Nevşehir Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Nevşehir 1954 yılında il olmuştur. Nevşehir gezilecek yerler konusunda bizlere pek çok seçenek sunmaktadır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Kapadokya Bölgesi Nevşehir’in mutlaka görülmesi gereken yeridir. Kapadokya Bölgesi lavların çukur yerlerde birikmesi ile oluşan peri bacaları ile ünlüdür. Nevşehir’e 20 km mesafedeki Kapadokya her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Burada bulunan yeraltı şehirlerinden 7 tanesi turistlerin gezebileceği yeraltı şehridir. Derinkuyu, Özkonak, Kaymaklı, Mazı ve Özlüce yeraltı şehirlerinden en büyüğü Derinkuyu’dur.

Kapadokya Bölgesinde geçmişte manastır hayatının hüküm sürdüğü 13. yüzyıla kadar eğitim ve öğretim yeri olan Göreme Açık Hava Müzesinde gezilebilecek manastır kilise ve şapel bulunmaktadır.

Kapadokya’nın en yüksek bölgesinde ve birbirine yakın iki peri bacasından oluşmuş olan Üçhisar Kalesinin panoramik manzarası kaçırılmaması gereken bir görsel şölendir.

Kapadokya bölgesinde konaklayıp her sabah güneşin doğuşu ile havalanan gezi balonlarının oluşturduğu muhteşem manzarayı kaçırmamak gerekir.

Bektaşi tarikatının kurucusu Hacı Bektaş-ı Veli 13. yüzyılda yaşamış ve öldüğünde buraya gömülmüştür. Allah kul ve kâinat öğretileri ile yoğrulan Hacı Bektaş-ı Veli’nin ölünce gömüldüğü yer önce türbe olmuş 1954 yılında da müze olmuştur. Bu türbe aynı zamanda Bektaşiliğin dünyaya yayılmaya başlandığı yerdir. Her yıl Ağustos ayında Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli anma şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklere katılmak üzere Nevşehir gezilecek yerler listesi yeniden planlanmalıdır.

Nevşehir Gezilecek Yerler Listesi

  • Kapadokya
  • Güvercinlik Vadisi
  • Peri Bacaları
  • Üçhisar Kalesi
  • Nevşehir Müzesi
  • Özkonak Yer altı Şehri
  • Hacıbektaş
  • Zelve Açıkhava Müzesi
  • Göreme Milli Parkı

Nevşehir Konaklama Hizmetleri

Nevşehir şehir merkezinde bulunan her bütçeye uygun oteller, butik oteller ve pansiyonlar konaklama için uygundur. Unesco Tarih Mirası Listesinde yer alan ve Nevşehir sınırları içinde bulunan Kapadokya Bölgesinde de büyüklü küçüklü otantik butik oteller, mağaraların içine oyulmuş oteller bulunmaktadır. Bu oteller konaklamanın yanında Nevşehir gezilecek yerler listesinde de mutlaka bulunmalıdır.