Muş

Muş Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Muş, köprüleri, tarihi camileri, evleri ve kaleleri ile geçmişe doğru nostaljik bir gezi yapmak mümkündür. Kara yolunun yanında demir ve hava yolu ile de ulaşım yapılabilen Muş gezilecek yerler için en az 2-3 ayırmalısınız. Kısa süre içerisinde hem merkezi hem de civardaki ilçeleri keşfedebilirsiniz. Muş gezisine şehir merkezinden başlamak isteyenler ilk önce Muş Kalesi, Yıldız Han ile Muş Ulu Camii’yi gezmeleri önerilir. Tarihi dokusu sayesinde geçmişe doğru yolculuğa çıkacağınız için geleneksel Muş evlerine sıkça rastlayacaksınız.

Muş Kalesi

Muş’un en eski yerleşim yeri olarak bilinen Muş Kalesi merkezde bulunur. Muş Kalesi’nin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmese de kalenin adı kentte yapılan Moğol İstilası olduğu dönemde geçer. Hz. Ömer döneminde Muş Kalesi Müslümanların yönetimine geçtiği bilinir. Muş Kalesi’nin yanında Selçuklu, Osmanlı ve Arap başta olmak üzere pek çok uygarlığa ait mezarlıklar bulunur. Muş Kalesi farklı kültürlerin izlerini taşıdığı için Muş gezi rehberi listesinde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Muş Kalesi’ni turizme kazandırmak için Muş Belediyesi tarafından o bölgede bir park hizmete açılmıştır.

 

Murat Köprüsü

Murat Köprüsü Murat Nehri üzerinde bulunur ve Muş il merkezine 12 km uzaklıkta bulunur. Burası da kimin tarafından ve zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Ama Selçuklular Dönemi’nde yani 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilir. Köprü bir ucundan diğer ucuna 143 metre uzunluğa ve 5 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca köprüde 12 oluk göz bulunur. Muş halkı tarafından aktif bir şekilde kullanılan Murat Köprüsü inşa edildiği ilk gün gibi sağlamdır. Köprü gündüz güzelliğine ek olarak gece ışıklandırması sayesinde harika bir manzara oluşturur. Murat Köprüsü de Muş gezi rehberi listenizde mutlaka olmalıdır.