Muğla

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Mavi ve yeşilin bir aradaki harika uyumu bu şehri oldukça masalsı bir atmosfere dönüştürür. Muğla, Ege Bölgesi’nde yer alır ancak ilçelerinin bir bölümü Akdeniz Bölgesi’nde de bulunur. İki bölgede de toprağı olan Muğla turistik açıdan mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Muğla harika bir iklime, oldukça eski bir tarihe ve harika doğal güzelliklere sahiptir. Özellikle yaz mevsiminde harika plajlarıyla turistlere kucak açar. Muğla, ülkedeki en uzun sahil şeridine sahip olan ildir.

Muğla’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Muğla’da yaz ayları oldukça sıcak ve kurak kış aylarıysa ılık ve yağışlıdır. Muğla turistik açıdan gezilip görülmesi gereken enfes yerlerden biridir ve bu nedenle Muğla’yı ziyaret etmek için en ideal olan zaman yaz mevsimidir. Yaz mevsiminde Muğla’nın harika plajlarında deniz, kum ve güneşin tadı çıkarılabilir. Ayrıca Muğla’da bahar aylarında harika doğa gezileri de sıkça yapılmaktadır.

Muğla’ya ülkenin her noktasından oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir. Şehirde üç tane havaalanı vardır. Havaalanına ulaştıktan sonra havaalanı servisleriyle ya da taksilerle merkez yerlere kolaylıkla geçilebilir. Muğla’nın civarlarındaki yerlerden Muğla’ya feribot seferleri ya da deniz otobüsü seferleri de bulunur. Ayrıca bu masalsı şehre karayolu ile ulaşmak da son derece kolaydır. Ülkedeki illerin neredeyse tamamından Muğla’ya otobüs seferleri bulunur.

 

Muğla’da Nerede Kalınır?

Muğla adeta bir tatil cennetidir ve bu harika ilde konaklama yapılacak pek çok yer bulunur. Muğla’da konaklama yapılacak yerler her bütçeye hitap edebilecek şekildedir. Kiralık evler, pansiyonlar, yarım pansiyonlar ya da ultra lüx oteller gibi geniş bir çeşitlilik söz konusudur. Muğla yaz aylarında oldukça hareketli olan bir şehirdir. Bu nedenle rezervasyonların daha erken yapılması kişilere hem tatil planları açısından hem de bütçeleri açısından kolaylık sağlayacaktır.

 

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla kültürel ve tarihi bakımdan gezilecek pek çok noktaya ev sahipliği yapar. Özellikle şehir merkezinde Osmanlı zamanından kalma yapılar çoğunlukludur. Muğla’nın doğal güzellikleri ve plajları dünyaca ünlenmiş durumdadır. Muğla sahip olduğu farklı güzelliklerle ziyaretçilerine dopdolu bir tatil sunmaktadır.

Muğla’da gezilecek yerler arasında ahşap mimarisiyle ünlü olan Konakaltı Hanı, Osmanlı sanatının en güzel örneklerinden olan Kurşunlu Cami, Muğla Evleri ve Bacaları, antik kent Kaunos, deniz suyuyla tatlı su kesişim yerinde bulunan İztuzu Plajı, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi ve Babadağ bulunur. Muğla bunlar dışında da çok fazla plaja ve sayısız doğal güzelliğe sahiptir.