Mersin

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz iklimini ve kültürünü yansıtan canlı bir şehir olarak tanımlanan Mersin; güzelliklerini ve mutfağını turistlere sunma konusunda son derecede başarılıdır. Doğal ve tarihi güzellikleriyle de ilgi çeken bir zaman dilimini turistlere sağlayabilmektedir.

Cennet Cehennem Çökükleri

Silifke ilçesinde bulunan 70 ile 128 metre derinliğinde olan bu çöküklükler; turistlerin yoğun ilgi gösterdiği alanların başında yer almaktadır. Cennet çöküğüne inmek kolay iken; bu durum cehennem çöküğü için son derecede zorlu bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Bu alanda bulunan ve kahvaltı servisi veren mekanlar da ayrı bir ilgi çeken ayrıntıdır.

Yumuktepe Höyüğü:

Geçmişi M.Ö 70002li yıllara kadar dayanan Yumuktepe Höyüğü; insanlığın ilk tarım faaliyetlerini gerçekleştirdiği alanlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da demir ve bakırın işlendiği nokta olarak da bilinen bu höyük; Dünya tarihi açısından son derecede önemlidir.

Adam Kayalar:

M.Ö 3. Yüzyıl ile M.S 3. Yüzyıl arasındaki dönemde yapıldığı söylenen Adam Kayalar; Erdemli’nin Şeytan Vadisi’nde yer almaktadır. Bu bölgede 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri yer alıyor. Biraz zorlu bir yolculuktan sonra bu tarihi alana ulaşılmaktadır.

Eshaf-ı Kehf Mağarası

Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal olarak görülen Eshab-ı Kehf Mağarası; herkes tarafından bilinen 7 Uyuyanlar Efsanesi’nin gerçekleştiği düşünülen noktadır. Bu mağara aynı zamanda da 7 Uyurlar Mağarası olarak da bilinerek; her dinden kişinin ziyaret ettiği alanlar arasında sayılmaktadır.

Kızkalesi:

Erdemli ilçesinde bulunan Kızkalesi; İstanbul’da bulunan Kızkulesi ile hikaye açısından benzerlik göstermektedir.Bu efsaneye bağlı olarak sık sık ziyaretçi alan bu tarihi noktaya ulaşmak için karşı yakaya yüzerek ulaşmak ya da deniz bisikletlerini kullanmak gerekmektedir.