Mardin

Mardin Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla merak edilen şehirlerinden biri olan Mardin, Dicle ile Fırat nehirleri arasında yer almaktadır. Farklı dinlere kucak açan Mardin’in, kendine has mimarisi ile insanları zaman yolculuğuna çıkaran köklü bir geçmişi vardır. Suriye ile sınır komşusu olan Mardin, Türkiye’nin en kalabalık 26. şehri olarak bilinir. Mardin ilinin; Midyat, Nusaybin, Kızıltepe, Ömerli, Dargeçit, Derik, Yeşilli ve Mazıdağı olmak üzere 8 ilçesi vardır. Mardin, İpek Yolu üzerinde bulunan Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerindendir. Kültür turlarının olmazsa olmazlarından biri olan camileri, manastır ve türbeleriyle mutlaka görülmesi gerekir.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, Mardin gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir. Mardin’in Kartal Yuvası olarak bilinen Mardin Kalesi pek çok medeniyete şahitlik etmiştir. Mardin’e ait olan bu kalenin doğal kaya üzerine yapılan eklentiler sayesinde eşsiz bir güzelliği vardır. Kaleyi yakından görmek isteyenler kalenin altında yer alan Zinciriye Menderesi’ne giderek hem kaleyi hem de Mardin’in muhteşem manzarasını keyifle izleyebilir. Mardin Kalesi, günümüzde ziyarete kapalı olsa bile turizme kazandırma çalışmalarına devam edilmektedir.

 

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’e 5 km uzaklıkta bulunan Deyrulzafaran Manastırı, halen aktif bir şekilde Süryaniler tarafından dini okul ve merkez olarak kullanılıyor. Deyrulzafaran Manastırı, Süryani toplumunu temsil eden eski bir yapı olmasından dolayı Mardin için ayrı bir önemi vardır. Deyrulzafaran Manastırı’nın girişinde Süryani patriklerin heykelleri içinde ise 52 Süryani patriği mezarı bulunur. Süryanilerin güneş tapınağı olarak inşa ettikleri Deyrulzafaran Manastırı Mardin gezi rehberi listesinde görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Zinciriye Medresesi

Mardin’in merkezinde bulunan Zinciriye Medrese yine Mardin gezi rehberi listesinde yer alan dilimli kubbeleri ve konumu itibariyle oldukça ilgi görmektedir. Tarihi dokusu sayesinde ilgi gören bu medrese taş işlemeleriyle de çok dikkat çekmektedir.