Manisa

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa Ege Bölgesi’nde yer alır ve bölgenin İzmir’den sonraki ikinci büyük kentidir. Manisa oldukça şifalı olduğu bilinen mesir macunu ve Sultaniye üzümüyle meşhur bir kenttir. Şehrin en önemli gelir kaynağını sanayi oluşturur. İzmir’e çok yakın mesafede olmasından dolayı şehirde değişim ve gelişim hızlıdır. Doğal güzellikleri, sahip olduğu değerleri, oldukça ilginç festivalleri ve gezilip görülecek pek çok noktasıyla Manisa görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir kenttir.

 

Manisa’ya Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Manisa yaz aylarında oldukça sıcak olan bir şehirdir. Bu nedenle şehirle özdeşleşmiş olan pek çok etkinlik ve festival bahar aylarında yapılır. Cirit Festivali ya da Mesir Festivali gibi önemli festivalleri görmek isteyen ve şehri bunaltıcı sıcaklar olmadan gezmek isteyen turistler Manisa’yı ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret ederler.

 

Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa yüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir kenttir. Bu nedenle tarihi ve kültürel mirası oldukça zengindir. Ayrıca şehirdeki kaplıcalar ve doğal güzellikler Manisa gezisini çok daha güzel bir hale getirir. Bu şehirde camiler, kaleler, antik kentler, doğal güzellikler, kaplıcalar, müzeler ve daha pek çok önemli gezilecek nokta vardır.

Manisa Kalesi, şehirde görülmesi gereken yerler arasındadır. Tarihi açıdan pek çok önemli kalıntının yer aldığı Manisa Arkeoloji Müzesi, şifalı sularıyla ün salmış olan Kurşunlu Kaplıcaları, günümüzde kazılarına devam edilen antik bir kent Thyateira, Sardes Antik Kenti, Muradiye Cami, İvaz Paşa Cami, Spil Dağı Milli Parkı, uluslararası bir üne sahip olan Ağlayan Kaya, doğal sit alanı olan Kuladokya- Kula Peri Bacaları görülmesi gereken diğer önemli yerlerdir. Her bir nokta tarihi ve kültürel bir mirası yansıtır.

 

Manisa’ya Nasıl Gidilir?

Kente demiryolu, karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilir. Şehre en yakın olan havaalanı İzmir Adnan Menderes’tir. Adnan Menderes Havaalanı’na ulaştıktan sonra araç kiralayarak ya da Manisa’ya giden otobüsler aracılığıyla şehre ulaşılabilir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden Manisa’ya düzenli olarak otobüs seferleri de bulunur. Bununla birlikte şehrin Denizli, Aydın, Uşak, İzmir, Balıkesir ve Bandırma illerine demiryolu ulaşımı mevcuttur.

 

Manisa Mutfağının Ünlü Lezzetleri

Manisa denildiği zaman mutlaka denenmesi gereken lezzetler; Manisa kebabı, odun köfte, ekmek dolması, nohutlu mantı, simit ekmeği, yağlı tuzlu pide ve börülce taratordur. Bu yemekler arasında Manisa kebabının yeri bambaşkadır. Kuzu ve dana eti karışımından hazırlanan kebap sumak ve soğanın mükemmel uyumuyla lezzetlendirilir.