Kütahya

Kütahya Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya doğal güzellikleriyle, termal kaynaklarıyla, tarihiyle, kültürüyle ve çinileriyle mutlaka görülmesi gereken illerden biridir. Kütahya’ya komşu olan iller Balıkesir, Bursa, Afyon, Eskişehir, Konya, Manisa ve Bilecik’tir. Kütahya’da keşfedilecek pek çok doğal alan vardır. Ayrıca şehirde yıl boyunca farklı festivaller düzenlenir. Kütahya gezisi bu festivallere göre planlanabilirse gezi çok daha renkli bir hal alacaktır.

Kütahya’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Kütahya gezisi için en ideal olan zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kütahya’da yaz mevsiminde bile sıcaklık yirmi derecenin üstüne çok fazla çıkmaz. O nedenle Kütahya yaz mevsiminde de rahatlıkla ziyaret edilebilir. Şehri ziyaret etmek için festival zamanlarına da dikkat etmekte de yarar vardır. Oldukça renkli geçen festivaller sayesinde Kütahya gezisi çok daha eğlenceli bir hale gelebilir ve şehir kültürü çok daha yakından tanınır. Kütahya’da düzenlenen festivaller şu şekildedir:

  • Domaniç Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri (Haziran)
  • Şahan Dede Leblebi ve Bahar Festivali (Haziran)
  • Simav Geleneksel Panayırı (Ağustos)
  • Hisarcık Kültür ve Sanat Festivali (Eylül)

Tatillerinizi festival zamanına denk getirirseniz farklı bir tatil deneyimi yaşama imkanı bulabilirsiniz.

 

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya’da gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk olarak şehirdeki tarihi yapılar gelir. Bunun yanı sıra şifa dolu termal tesisler ve şehirdeki müzeler de görülmeye değerdir. Frig Vadisi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Vadinin toprakları Eskişehir, Afyon ve Kütahya illerinde bulunur. 3000 senelik bir tarihe sahip olan Frig Vadisi trekking severlerin oldukça sık uğradıkları bir yerdir. Bunun dışında Roma dönemi antik kentlerinden olan Aizanoi Antik Kenti, Domaniç Ormanları, Kütahya Kalesi, Çinili Cami, Dönenler Mevlevihanesi, Dumlupınar Şehitliği, Kütahya Çini Müzesi, Kütahya Arkeoloji Müzesi ve Yoncalı Kaplıcaları mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdir. Kütahya gezisinde alışveriş yapılırken Kütahya çini ve porselenleri mutlaka incelenmelidir. Kütahya çinicilikte dünya çapında ün yapmış bir kenttir ve bu şehirdeki el sanatları muhteşemdir.