Konya

Konya Tarihçesi

İnanç turizminin başkenti konumunda bulunan Konya gezilecek yerler konusunda da çok sayıda alternatif seçeneğin bulunduğu bir kent konumundadır. Geçmişi M.Ö. 7000 yılına kadar dayanan Konya; insanlık tarihi açısından çok sayıda farklı esere de ev sahipliği yapmaktadır. Kentte Neolitik Çağa ait yaşam izlerine rastlanırken; Çumra Çatalhöyük’te ilkçağ dönemine ait çok sayıda yerleşim yerine rastlamak da mümkün oluyor. Hititler, Lidyalılar ve Romalılar döneminden sonra şehirde Türk hakimiyeti yaşanılmaya başlanmıştır. Özellikle Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmasından ötürü kentte Anadolu Selçuklu Devleti’ne ait çok sayıda esere rastlamak mümkün oluyor.

Konya Gezilecek Yeler

Ziyaretçilerine alternatifi bol seçenekler sunabilmek konusunda iddialı olan Konya gezilecek yerler bakımından zengin bir kent olarak tanımlanıyor. Şehirde dünyaca ünlü bir yapı olarak karşımıza çıkan Mevlana Müzesi; hemen her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir gezi rotası olarak tanınıyor. 1926 yılından bu yana hizmet veren müze; Selçuklu ile Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor.

Şehrin tam merkezine konumlanmış olan Alaeddin Tepesi; Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ile Osmanlı Devleti’nin izlerini günümüze taşıyor. Günümüzde dinlenme yeri olarak da tercih edilen bu güzel mekan; pek çok Selçuklu Sultanının da kabrine ev sahipliği yapıyor.

Selçuklu Devleti’nin izlerini günümüze taşıyan Karatay Medresesi, kentin simge eserleri arasında yer alıyor. Günümüz itibariyle Çini Eserler Müzesi olarak kullanılan bu tarihi yapı; Selçuklu dönemi taş işçiliğinin mükemmel özelliklerini yansıtıyor.

Zafer Meydanı’na yakın bir yerde konumlanan İnce Minareli Medrese; 1264 yılı itibariyle yapılmış tarihi bir şah eser olarak karşımıza çıkıyor. Müze çok sayıda taş ve ahşap eserlerin sergilendiği muazzam bir müze olarak tanımlanıyor.

Konya’nın tabii güzelliklerinin başında Meram Bağları yer alıyor. Yaz aylarının uğrak yeri olarak tanımlanan Meram Bağları; yaz aylarında pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yeşil alanları ve mesire alanlarıyla beğeni kazanan bu güzel mekan; turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Konya Gezilecek Yerler Listesi

Turizm açısından son derece iddialı bir kent olan Konya; çok sayıda farklı gezilecek yerlere ev sahipliği yapıyor. İşte Konya’da başlıca gezilecek yerler listesi:

  • Mevlana Müzesi
  • Meram Bağları
  • Karatay Medresesi
  • Alaeddin Tepesi
  • İnce Minareli Medrese
  • Sille Köyü
  • Nasrettin Hoca Türbesi
  • Beyşehir Gölü
  • Selimiye Cami
  • Karapınar Çölü

Konya Konaklama Hizmetleri

Ulusal ve uluslar arası turizmin etkin bir kenti olarak tanımlanan Konya çok sayıda farklı otele ev sahipliği yapmaktadır. Konya gezilecek yerler bakımından iddialı olduğu kadar konaklama alanları bakımından da iddialı olan bir kent olarak tanımlanıyor. Şehirde hemen her bütçeye uygun konaklama alanı bulunurken; otellerin daha çok Mevlana Müzesi etrafında şekillendiği bilinmektedir.