Kocaeli

Kocaeli özellikle yurt içinden ziyaretçi çeken merkezlerin başında gelmektedir. Bilhassa İstanbul ve Bursa’da ikamet eden kişiler Kocaeli’yi  gerek doğası gerek kültürü nedeniyle seyahat için tercih etmektedir. İşte, Kocaeli de mutlaka gezilmesi gereken yerler;

  • Osman Hamdi Bey Müzesi

Meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi resmini kim bilmez ki? İşte çok ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun ressamı Osman Hamdi Bey 26 yıl boyunca bütün yaz tatilini Eskihisar da bulunan köşkünde geçirmiştir. Fransız mimarisi ile yapılmış olan köşkte Osman Hamdi Bey’in resimleri haricinde Osman Hamdi Bey’in balmumundan heykeli de yer almaktadır. Pazartesi günü hariç her gün müze ziyarete açıktır.

  • Maşukiye

Kocaeli içindeki saklı cennet olarak tanımlayabileceğimiz Maşukiye doğa severlerin uğrak noktasıdır. Maşukiye de doğanın güzellikleriyle büyülenebilir ve muhteşem doğa manzarasında köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca Kocaeli’nde konaklama yapmak istiyorsanız, Maşukiye’yi tercih edebilir ve muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca geziniz sonrasında yakınlarınıza ve evinize götürebileceğiniz ev yapımı peynir, salça bulma imkanınız da bulunmaktadır.

  • Darıca Hayvanat Bahçesi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Tabiat Parkı olarak da adlandırılan Darıca Hayvanat Bahçesi 1993 yılından itibaren hizmettedir. 286 çeşit havyan türü 3600 hayvan bulunan hayvanat bahçesinde ayrıca 600 farklı tür bitki ile 8000 kadar bitki bulunmaktadır. Yani Darıca Hayvanat Bahçesi yalnızca bir hayvanat bahçesi değil aynı zamanda bir tabiat parkıdır. Darıca hayvanat bahçesi büyüklüğü ve çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda bir tam günde ancak gezilebilecektir. Bunun için 1 gününüzü hayvanat bahçesine ayırmanızda fayda vardır. Hayvanat bahçesi her gün 09:30 ile 16:30 saatleri arasında hizmette olup, 0 – 4 yaş arası çocukların girişi ücretsiz, 5- 17 yaş arası çocukların giriş ücreti 25 tl iken, yetişinler için güncel giriş ücreti 32 tl’dir.