Kırşehir

Kırşehir Tarihçesi

Kırşehir Anadolu’nun en güzel şehirlerinde biri olarak her geçen gün yıldızı parlamaktadır. Tarihi bir dokuya sahip şehrin son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarda şehrin daha çok Tunç cağı etkisinde kaldığı anlaşılmaktadır. Özellikle Hasöyük kazıları ile şehrin tarihine ilişkin çok değerli verilere ulaşılmıştır. Diğer taraftan Kalehöyük’te yapılan kazılarda ortaya çıkan iki büyük küp ve diğer kalıntıların şehrin milattan önceki tarihlerde kurulduğunu göstermektedir. Kırşehir gezilecek yerler konusunda oldukça dikkat çekici bir konumdadır.

Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir’de güzel bir otelde rezervasyon yaptıktan sonra Kırşehir gezilecek yerler aramanın tam vaktidir. Kırşehir Mucur Yeraltı Şehri Kırşehir’in görülmeye değer belli başlı yerlerinden biridir. Roma döneminden kalma yapı putlara tapanlarla Hristiyanlar arasında yaşanan mücadeleyi simgelemektedir. Özellikle bu bölgede Hristiyanların kendilerini korumak ya da rahat ibadet etmek için korunaklı şehirler kurmuşlardır. Kayaların oyularak kurulduğu şehirlerinden Kırşehir sınırları içinde pek çok bulunmaktadır. Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri bunlar arasındadır.

Aşık Paşa Yatırı sizin için alternatif bir uğrak yeri olmaya adaydır. Garipname adlı eseri ile ünlenen Aşık Paşa, eseri Türkçe olarak kaleme almıştır. Kendisi adına inşa edilen yatır Ankara Kayseri yolu üzerindedir. Yapı tek katlı ve iki bölümden oluşmaktadır. Türbenin taç kapısı Anadolu Selçuklu dönem ait süsleme sanatının günümüze yansıyan en önemli izlerinden birini temsil etmektedir.

Diğer bir uğrak yeri Seyfe Gölü dünyada nesli gittikçe azalan Flamingo kuşlarının yaşadığı bir bölgedir. Bölgede 600’den fazla kuş türü olduğu ve bu özelliği itibari ile bölgenin milli park statüsünde olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda belirli dönemde göç eden kuş türlerinin uğradığı bölge hayvan severler için muhteşem manzaralara sahiptir.

Kırşehir Gezilecek Yerler Listesi

  • Mucur Yer altı Şehri
  • Kepez Yer altı Şehri
  • Aşık Paşa Tabiat Parkı
  • Seyfe Gölü
  • Cacabey Medresesi
  • Kent Park
  • Ahi Evran Camii
  • Türk Büyükleri Anıtı

Kırşehir Konaklama Hizmetleri

Kırşehir gerek doğa güzellikleri ile gerekse hizmet kalitesi üst seviyede olan otelleri ile size keyifli bir tatil fırsatı sunmaktadır. Kırşehir’de bütçenize uygun pek çok otel bulabilirsiniz. Özellikle son yıllarda şehrin artan turizm potansiyeline bağlı olarak inşa edilen yeni konaklama yerleri ile kent farklı bir görünüme kavuşmuş ve şehre gelen misafirler lüks ve hizmet kalitesi yüksek otellerde konaklama imkânı bulmuştur. Bu vesile ile Kırşehir gezilecek yerler konusunda iddialı bir konuma yükselmiştir.