Kırklareli

Hem Doğu hem de Batı kültürünün harmanlanmasını sağlayan bir merkez olan Kırklareli’nin camii, hamam, tiyatro ve çeşme gibi birçok gezilebilecek alanı bulunmaktadır. İşte, Kırklareli gezilecek yerler;

  • Hızırbey Camii

Avrupa’nın en eski camisi olarak da bilinen Hızırbey Camii kare planlı olarak inşa edilmiştir. Deprem sonrasında caminin hasar görmesi sebebiyle cami 1824 yılında onarılmış, 2007 yılında ise restore edilmiştir. Camii mimari yazısı itibariyle erken Osmanlı Dönemini yansıtmaktadır.

  • Babaeski Köprüsü
  1. Murat Döneminde inşa edilen Lüleburgaz çıkışında yer alan Babaeski deresinin ya da diğer ismiyle şeytan deresine yapılmış olan köprüdür. Köprü ismini de derenin isminden almıştır. O dönemde derenin sıklıkla taşması sebebiyle köprüye büyük delikler koyulmuş ve köprünün taşması durumunda önlem alınmıştır.
  • Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Mimar Sinan’ın eserlerinden olan ve Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırdığı köprü, Lüleburgaz deresi üzerine yapılmıştır. Dört sivri kemer ve yarım kubbelerden oluşan köprüde ayrıca derenin taşması durumunda avantaj sağlayacak güvenlik delikleri de bulunmaktadır.

  • Vize Küçük Ayasofya Camii

Kırklareli’nin Vize ilçesinde Bizans İmparatoru  Jüstinyen tarafından inşa edilen kilise 14. Yüzyılda camii olarak kullanıma açılmıştır. 1997 yılında temizliği yapılan Ayasofya Camii, 2007 yılında restore edilmiştir.

  • Dupnisa Mağarası

Sarpdere köyünde yeraltında bulunan mağaranın üç girişi bulunmaktadır. Türkiye’nin en çok bilinen mağarası olan Dupnisa Mağarası Sulu, Kuru ve Kız olarak üç bölüme ayrılmış olup, 2003 yılında turizm hizmetine açılmıştır. 15 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arasında yarasaların yavrulama dönemleri olması ve yoğun yarasa olması nedeniyle mağara turizme kapatılmaktadır.

  • Istranca Dağları

Istranca Dağları bir diğer adıyla Yıldız Dağları Trakya bölgesinden Karadeniz bölgesine kadar uzanmaktadır. 300 kilometrelik bu dağ zincirinin en tepe noktası Mahya Dağı zirvesidir.