Kilis

Kilis Gezilecek Yeler

Kilis gezi rehberi, Kilis’in tarihi ve doğal güzelliklerinin adım adım gezilmesini önerir. Güneydoğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Kilis, coğrafi açıdan da ayrı bir öneme sahiptir. Akdeniz Bölgesi ile geçiş konumunda olması nedeniyle, Akdeniz özelliklerini de göstermektedir. Suriye ile çok yakın olması sebebi ile kültürel bakımdan etkileşim halindedir. Bu durum, en çok yemek kültürüne yansımıştır.

Kilis gezilecek yerler içerisinde, Kilis’in tarihi önemi ayrı bir yere sahiptir. Özellikle, Hitit Devleti içerisinde çok önemli bir kent konumunda bulunmuştur. Sonraları, Pers, Asur, Bizans Devleti’nin sınırları içerisinde kalmıştır.

Kilis’in Gezilecek Yerleri

Kilis gezi rehberi, Kilis’i gezmek için birkaç gün ayrılmasını önermektedir. Kilis, verimli toprakları ile Güneydoğu’nun incisi konumundadır. Üzüm bağları, zeytincilik, yörenin en önemli tarım ürünleri arasındadır. Pamuk yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Buna bağlı olarak, dokumacılık oldukça gelişmiştir. İpek böceği yetiştiriciliği ile ipekli dokumaları da ünlüdür. Kilis’te çok sayıda tarihi cami ve çeşitli yapılar bulunur. Ravanda Kalesi, bunlardan biridir. Haçlı Savaşları’nda yapıldığı bilinmektedir. Oylum Höyük, bir başka önemli mekândır. Kalkolitik Dönemde yapıldığı düşünülen yapı, hemen her dönemde kullanılmıştır. Burada çıkan kalıntılar da Kilis’te bulunan müzede sergilenmektedir.

 

Kilis’e Gitmek İsteyenlere Öneriler

Kilis’e gitmek isteyenler için öneri, hava koşullarının elverişli olacağı tarihlerde gidilmesidir. Kilis, yazları çok sıcak olmakla birlikte, kışları da ılıktır. Gezmek isteyenler için havanın çok sıcak olmadığı mevsimlerin seçilmesi uygun olacaktır. Yöre mutfağı, oldukça lezzetlidir. Suriye Mutfağının da bazı etkileri görülür. Kebaplar, içli köfteler, etli hamurlu, bulgurlu yöre yemekleri, oldukça ünlüdür. Kilis tava, lebeniye, Kilis kebabı oldukça ünlüdür. Kilis, hem lezzetleri için hem de doğası ile gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Kilis’in el emeği ürünleri de son derece ünlüdür.