Kayseri

Kayseri Tarihi

İç Anadolu Bölgesi’nin ön plana çıkan kentleri arasında yer alan Kayseri gezilecek yerler söz konusu olduğunda da önemli gezi alanları sunabilen bir kenttir. Kayseri tarihi M.Ö. 4.000 yılına kadar uzanmaktadır. Sırasıyla Asur, Hitit ve Frigler döneminde etkili bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkan Kayseri; Roma devrinde de etkili bir şehir olarak tanımlanmaktadır. Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetine giren şehir; hemen her dönem önemli bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kayseri Gezilecek Yerler

Son zamanlarda turizm sektörü açısında yıldızı parlayan bir şehir olarak ön plana çıkan Kayseri gezilecek yerler konusunda da önemli bir avantaja sahip bir kenttir. Kayseri’yi keşfetmek isteyenler için Cumhuriyet Meydanı mükemmel bir başlangıç yeri olarak karşımıza çıkıyor. Burada yer alan Roma, Selçuklu ve Osmanlı eserleri; ziyaretçileri adeta büyülüyor. Kayseri Kalesi, Kayseri Saat Kulesi, Bürüngüz Camii ile Kurşunlu Camii kent meydanında yer alan muhteşem yapılar olarak tanımlanıyor.

Kayseri kentinin sime yapıları arasında yer alan Alaca Kümbet; 1280 yılı itibariyle inşa edilmiş bir tarihi eser olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Kesme taş kullanılarak yapılan bu eser; piramit şekliyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Şehirde yer alan Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi önemli bir gezi merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Kendine has mimari özelliklere sahip olan bu tarihi yapı; Selçuklu döneminin izlerini günümüze başarılı bir şekilde aktarıyor.

Kayseri’nin en güzel yeri neresi derseniz? Elbette ki Talas yanıtını alırsınız. Çünkü Talas; tarihi dokusuyla, eski evleriyle, iç içe geçmiş cami ve kilisesiyle ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmış bir bölgedir. Talas; çok sayıda farklı medeniyetin izlerini taşıyan bir bölge olduğu için yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak yeri olarak tanımlanıyor.

Kayseri Gezilecek Yerler Listesi

Kendine has özellikleriyle ön plana çıkan Kayseri gezilecek yerler bakımından alternatifi bol olan bir kenttir. İşte Kayseri’de gezilecek yerler listesi:

  • Cumhuriyet Meydanı
  • Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi
  • Alaca Kümbet
  • Talas
  • Erciyes Dağı
  • Mimar Sinan Evi
  • Ağırnas Yeraltı Şehirleri
  • Kapuzbaşı Şelalesi
  • Sultansazlığı
  • Soğanlı Vadisi

Kayseri Konaklama Hizmetleri

Erciyes Dağı eteklerinde harika manzaralarıyla ön plana çıkan çok sayıda farklı konaklama alanına sahip olan Kayseri, çok sayıda otele ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde oteller daha çok kent merkezinde yoğunlaşırken; hemen her bütçeye uygun bir şekilde konaklama hizmetlerinden söz etmek mümkün olmaktadır.