Kastamonu

Batı Karadeniz’in Evliyalar Kenti olan Kastamonu hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerinin burayı keşfetmesini bekleyen nadide bir güzelliği sahip!

Kent, kıyıya paralel dağları, ovaları ve sahilleri ile adeta bir doğa harikası! Eğer sizler de büyük şehirlerin karmaşasından uzaklaşarak, huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız mutlaka tercihleriniz arasına Kastamonu ilçesini tercih etmelisiniz. Özellikle de tertemiz bir doğa için Kastamonu’nun güneyinde Ilgaz Dağları ve kuzeyinde de Küre Dağları’nı mutlaka görmeniz şarttır. Ayrıca burada geçmişten bugüne kadar tarihi bir atmosferi de bünyesinde barındırır. Özellikle de Osmanlı döneminden günümüze ulaşmış olan mimari eserler tarihin tozlarını rafa kaldırır niteliktedir! Peki Kastamonu gezilecek yerler listesine nereleri eklemelisiniz? Kastamonu’da ne yenir ne içilir? Kastamonu’ya nasıl ulaşabilirsiniz? Merak edenler için işte detaylar…

Kastamonu özellikle de kış tatili için ideal bir mekân olarak bilinir. Ilgaz Dağları Milli Parkı ve Kayak Merkezi çok iyi bir zaman dilimi geçirebileceğiniz mekanlardan biri olarak bilinmektedir. Ayrıca burası ülkemizin kış turizmi açısından en önemli noktası olarak bilinir. Fakat sadece kışın değil, yaz aylarında da burada çok fazla eğlenmeniz, keyifli zaman geçirmeniz kaçınılmaz olacaktır. O halde gezinizin ilk rotasını Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ne çevirmelisiniz. Elbette ki kente geldiğinizde buranın yöresel lezzetlerini de tatmadan gitmemeniz şart! Bilindiği gibi Kastamonu denildiği zaman akıllara Taşköprü sarımsağı, Tosya üzümü, İnebolu kestanesi, Tosya Pirinçleri ve üryani eriği ile ünlüdür.

Seyahat dönüşünde sizler de yanınızda bu eşsiz lezzetleri götürmeniz de fayda olacaktır. Yöresel tatları denediniz ve artık gezi rotanıza durmadan devam etmenin zamanı geldi! O halde Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’nda soluğu almanızda fayda var! Burası 1746 yılından beri ülkemiz turizmine önemli katkılarda bulunmuştur. Çarşı içerisinde Kastamonu’ya ait el sanatlarını inceleyerek, sevdiğiniz insanlar için de mükemmel hediyeler temin edebilirsiniz.