Kars

Kars Gezilecek Yerler

Kars gezi rehberi arayanlara, bazı tavsiyeler önerilebilir. Seyahat programlarının yüklenmesi ve ilgili sitelerin incelenmesi yardımcı olacaktır. Kars, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde bulunan şirin bir ilimizdir. Son dönemlerde, Doğu Ekspresi ile adını sıkça duyuran illerimizdendir. Tipik bir Anadolu İli gibi hayal edilse de Kars, ziyaretçilerini biraz şaşırtacaktır. Birbirinden değişik evleri, tüm kış kar kalkmayan sokakları ile masal ülkesi gibidir. Belli bir süre Rus işgalinde kalan ilin, mimari yapısı da bundan etkilenmiştir. Şehre yakın mesafede olan Çıldır Gölü, kışın mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir.

Kars’ı Yakından Tanımak

Kars gezi rehberi olarak, ilk önerilecek aktivite uygun bir tur programı seçmektir. Kars’ın güzelliklerini görmek isteyenler için önerilen mevsim, kış aylarıdır. Kışın adeta bir masal şehrini andıran Kars, sokakları, evleri ile büyüleyecektir. Dünyaca ünlü Ani Harabeleri, Sarıkamış ve Kars Kalesi gezilecek tarihi ve doğal güzellikler arasındadır. Kış sporlarıyla ilgilenenler için, Sarıkamış Kayak Tesisleri önerilmektedir. Atların çektiği kızaklarla farklı bir deneyim yaşanabilir. Ani Harabeleri, çok eski çağlardan bu yana süregelen yapılar arasındadır. Bronz Çağlarına dayanan bir geçmişi bulunur. Çok sayıda şapel ve kiliseyi burada görmek mümkündür.

 

Kars’ın Tabii Güzellikleri

Kars gezi rehberi programı içerisine, mutlaka Çıldır Gölü’nü dâhil etmek gerekir. Ardahan İl sınırı içerisine girmekle birlikte Kars’a oldukça yakın bir konumdadır. Gölün tertemiz suları, kışın sürekli donuk vaziyettedir. Buzları kırmak suretiyle balık avlamak mümkündür. Civar lokantalarda pişirilen, sazan balığının lezzeti, bu gölün soğuk ve berrak sularından gelmektedir. Yağan karın kristalleşme özelliği ile Alp Dağları’na benzetilen Sarıkamış mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihimizde ayrı bir önemi bulunan bu yer, Sarıkamış Şehitleri için de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Horomos Manastırı, Kars Kalesi de mutlaka gezilmesi önerilen yerler içerisindedir.