Karaman

Karaman Tarihçesi

Karaman İç Anadolu bölgesinin en güzel şehirlerinden biridir. Milattan önce çok eski devirlere uzana Karaman’ın tarihin günümüzde tarih ve arkeoloji sevenlerin uğrak yerin haline gelmiştir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Karaman, Lidyalılardan Frigrayalılar ve Romalılara kadar uzana geniş bir medeniyet tarihine sahiptir. Aynı zamanda geçmişte kültür başkenti olan Karaman’ın Türk dilinin gelişmesine büyük katkılar sağladığı bilinmektedir. Karaman gezilecek yerler konusunda oldukça çok alternatifler sunmaktadır. Birçok tarihi eseri barındıran Karaman ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk içinde keyifli bir zaman yaşatmaktadır.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman gezilecek yerler arasında mevcut doğa harikaları ile de adından sıkça söz ettirmektedir. İncesu Mağarası bu doğa harikalarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Eşsiz sarkıt, dikit ve travarten havuzları ile dikkat çeken İncesu mağarasını her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu bir doğa harikası olan İncesu mağarasının çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle tıbbi dünyası tarafından mağarasının astık ve bronşit ve kalp yetersizliği gibi pek çok hastalıklara deva olduğu, bu tarz sıkıntıları olan insanların mutlaka mağarayı düzenli olarak gezmelerinde yarar olduğunu ifade etmektedir.

Gezilecek diğer bir mağara ise Manazan mağaralarıdır. Yaklaşık 40 km uzaklıktaki mağaralar Yeşildere vadisinin doğusunda yer almaktadır. Mağaraların Bizans devrinde oyulduğu ve yerleşim alanı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Karaman Gezilecek Yerler Listesi

  • İcesu Mağarası
  • Manazan Mağaraları
  • Hatuniye Medresesi
  • Karaman Saat Kulesi
  • Tartan Konağı
  • Mennan Kalesi
  • Taşkale Tahıl Ambarları

Karaman Konaklama Hizmetleri

Karaman’daki konaklama imkanları oldukça geniştir. Şehir merkezinde oldukça hesaplı oteller bulmanız mümkündür. Karaman’da aynı zamanda SPA oteller de vardır. Bu tarz oteller günün yorgunluğunu atmanız adına birçok keyifli aktivite imkânı sağlar. Oteller açık büfe restoranları ile il dışından gelen turistlere zengin menüler sunmakta ve Karaman gezilecek yerler konusunda sizi bilgilendirmektedir. Otel çalışanlarının müşterilere şehri tanıtma konusunda oldukça girişken oldukları görülmektedir.