Karabük

Karabük; Batı Karadeniz bölgesinde yer alan, tarihi ve de doğal güzellikle dolu muhteşem bir şehirdir. Geçmişten günümüzde dek bölgede birçok uygarlık hakimiyet kazanmış ve yöreye inanılmaz güzellikte eserler bırakmıştır. Özellikle de Karabük’ün Safranbolu ilçesi dünya mirasları arasında yer almasıyla ön plana çıkar. Buradaki önemli kültürel zenginlikler, Osmanlı Devleti’nden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve de konaklar her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Öyle ki Safranbolu, turizm anlamında ülke ekonomisine de çok büyük katkı sağlamaktadır. Peki Karabük’e nasıl gidilir? Karabük’te gezilecek yerler nerelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Karabük denildiği zaman akıllara gelen ilk şey şüphesiz ki Safranbolu ilçesidir. Burada geçmişten kalmış terk edilen konaklarda günümüzde otel ve de lokanta gibi işletmeler kurulmuştur. Kent ismini yörede özel olarak yetiştirilen Safran bitkisinden almıştır. Bu nedenle Karabük’te ne yenir diye merak edenlerin de mutlaka Safranbolu lokumu ve safrandan imal edilmiş çeşitli gıdaları denemeleri önerilmektedir. Elbette ki bu ilin gezip görülecek yerleri sadece Safranbolu ile de sınırlı değildir. Son zamanlarda kente gelenlerin büyük bir kısmı ters evleri de sıkça ziyaret etmektedir. Biri merkezde olmak üzere toplamda 2 adet ters evin yer aldığı Karabük ilçesi, enteresan görselliğe sahip fotoğraflar çekebileceğiniz güzelliklere sahip!

Karabük’te mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden biri de Kristal Teras’tır. Özellikle de bir adrenalin tutkunu iseniz burayı eminiz ki sizler de çok seveceksiniz. Kocaman bir dağın tepesinde yer alan Kristal Teras, Safranbolu İncekaya Kanyonu’nu ayaklarınızın altına serer. Dilediğiniz takdirde kanyona inerek, doğal oluşumlu şelaleleri, kanyonun eşsiz doğasını da keşfedebilirsiniz. Ayrıca kanyonda bulunan mağara içerisindeki kafelerde de tertemiz bir havanın tadını çıkarmanızı öneriyoruz.