İzmir

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir, Türkiye’nin 3. büyük şehridir ve bu şehrin kendine özgü bir havası olduğu herkes tarafından bilinir. Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir denize kıyısı bulunan bir şehirdir. Liman kenti olması ve dünya çapında ün yapmış fuar alanlarına sahip olmasıyla da pek çok kültürün özelliği bu şehre başarılı bir şekilde yansımıştır. İzmir sahip olduğu üniversiteler sayesinde de gençlerin gözdesi olan bir şehirdir. Akdeniz Oyunlarına ve Dünya Üniversiteler Oyunlarına ev sahipliği yapmış olan bu şehir kültürel ve sanatsal faaliyetlere her zaman özen gösterir. Bu yönüyle de turistlerin oldukça ilgisini çeken bir kenttir.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Ege’nin incisi diye anılan İzmir’de gezilip görülecek pek çok yer ve yapılacak çok fazla etkinlik vardır. Şehrin Çeşme, Foça, Karaburun, Seferihisar gibi ilçelerinde oldukça ünlü plajlar bulunur. Bu plajlarda deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak eşsiz bir deneyimdir. Şehir 8500 yıllık bir tarihe ve eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. İzmir’e gelen ziyaretçiler gezilerinde hem doğal güzellikleri hem tarihi yerleri görebilir, eşsiz bir kültüre tanıklık edebilir ve aynı zamanda harika plajlarda unutulmaz anlar yaşayabilirler.

 

İzmir Çiçekliköy’de Kahvaltı ve Saat Kulesi’ne Geçiş

İzmir’de kahvaltı yapılacak pek çok yer bulunur. Bornova’ya oldukça yakın olan Çiçekliköy en meşhur olan yerlerden biridir. İzmir gezisinde doğada harika bir kahvaltı unutulmaz bir deneyim olur. Sonrasında şehir turuna, şehrin sembolü olan Saat Kulesi ile başlanabilir. 1901 senesinde inşa edilen Saat Kulesi yerli-yabancı pek çok turistin ilgi odağıdır.

 

Şehirde Keşfedilecek Pek Çok Nokta

İzmir’e gidip de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na gitmemek olmaz. Bu çarşıda buram buram tarihe kapılmak ve harika bir alışveriş yapmak mümkündür. Çarşının içinde yer alan Kızlarağası Han’ı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1744 senesinde tamamlanan han kent ticaretinde her zaman önemli bir rol oynamıştır. Karataş semtinde yer alan Tarihi Asansör, 1890 senesinde meşhur Fransız Mimar Gustave Eiffel tarafından inşa edilen Konak Pier, antik bir kale olan Kadifekale, Agora Ören Yeri, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ve İzmir Doğal Yaşam Parkı şehirde görülmesi gereken diğer ünlü yerlerdir. Ayrıca İzmir ilçelerinde harika güzel plajlar yer alır. Yaz tatilinin tadını doyasıya çıkarmak isteyen herkes mutlaka bu plajları ziyaret etmelidir.

 

İzmir’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

İzmir her mevsimde ziyaret edilebilecek bir kenttir. Daha çok mayıs-eylül ayları arasında ziyaretçi alır. Oldukça sıcak olan yaz aylarında şehir merkezinden ziyade tatil beldeleri rağbet görür. Şehir merkezini gezecekler için bahar ayları, harika bir plaj tatili yapmak isteyenler içinse yaz ayları daha idealdir.

İzmir’e hem yurtiçinden hem de yurtdışından ulaşmak son derece kolaydır. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na yapılan çok sayıda uçuş vardır. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden İzmir’e otobüsle de ulaşmak mümkündür.