İstanbul Havalimanı

1 Mayıs 2015 tarihinde, Çatalca ve Arnavutköy mevkiinde yapımına başlanan İstanbul Yeni Havalimanının yapımı 29 Ekim 2018 tarihinde kısmen tamamlanmış ve Atatürk Havalimanı İstanbul Yeni Havalimanına taşınması 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır. Tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanının açılışı 29 Ekim tarihinde cumhurbaşkanı tarafından yapılmış olup, havalimanının ismi ilk kez açılışta ilan edilmiştir. Havalimanının yapımı henüz tam olarak tamamlanmamış ise de kısa sürede tamamlanacaktır.

İstanbul’un Avrupa Yakasında yer alan ve Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanının açılışı, Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim tarihinde açılışı yapılmıştır. 350 noktaya uçuş gerçekleştirebilecek ve her gün 2000 uçağın inip kalkabileceği, 1150 milyon yolcu kapasitesiyle İstanbul Yeni Havalimanı adeta bir teknoloji harikası. Ayrıca yeni havalimanından 250’den fazla sayıda hava yolu şirketi hizmet verebileceği gibi 114 uçakta aynı anda hizmet verebilecektir. Tüm bu kapasiteler göz önünde bulundurulduğunda turizme açık bir bölge olan Türkiye’nin misafirlerini muhteşem devasa havaalanıyla karşılayacağı anlamına gelmektedir.

Birçok gelişmiş ülkede dahi bulunmayan teknojiye sahip olan İstanbul Yeni Havalimanı hem yurtiçi seyahatlerde hem de yurtdışı seyahatlerde yolcuların konforunu göz önünde bulundurmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı tüm bu özellikleriyle herkesin gözbebeği olmuş urumda.

İstanbul Havalimanı Nerede?

İstanbul’un 3. Havalimanı olan İstanbul Yeni Havaalanı Tayakadın ve Akpınar köylerin arasında bulunmakta olup, Trakya yakasında yer almaktadır. Ayrıca Çatalca ve Arnavutköy birleşiminde yar aldığı hususunda da tanımlayabiliriz.

İstanbul Havalimanı Güvenliği

İstanbul Havalimanı devasa büyüklükte olup, güvenliği konusunda soruları akla getirmektedir. Ancak İstanbul Havalimanı 7/24 kamera ile her alanı izlenmektedir. Ayrıca üç adet veri merkezinden de güvenlik sistemleri takip edilmektedir. Bu nedenle İstanbul Havalimanını her hangi bir güvenlik kusuru bulunmamaktadır.