istanbul airport

İstanbul Havalimanı Avrupanın en büyük şehri olan İstanbul’a hizmet veren bir internasyonal havalimanıdır. Şehrin Avrupa Yakası’nda, Karadeniz hudutlarındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki yer edinen havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldı. Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 km2 alana senelik 200 milyon yolcu kapasiteye arttırılabilen iki terminali ile birbirinden bağımsız 6 pisti olacak biçimde faaliyet vermesi planlanmaktadır. İnşa aşamasında iken havalimanının proje adı İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine rağmen, tamamlandığında ismi “İstanbul Havalimanı” olacak şeklinde açıklanmıştır. Yeni havalimanı için meydana getirilen ihaleyi three Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturmuş olduğu Mapa, Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) cumhuriyet tarihinin günümüze kadar olan kısmın en yüksek teklifi olan 22,152 milyar euroluk bir teklif ile kazanmıştır. Açık arttırrmanın ardılından projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı.

Havalimanının inşaatındaki emek harcama koşullarının yetersizliği ve işçi ölümlerine dair haberler ara sıra muhalif basın sebebiyle kamuoyuna sıçradı. Ölümlerin kamuoyundan gizli tutulduğu ve Şubat 2018 itibarıyla 400 işçinin yaşamını kaybettiğine dair iddialar Çalışma Bakanlığı’nı izahat yapmak durumunda bıraktı. Bakanlık açıklamasında hayatını kaybeden işçi sayının 27 civarında bulunduğunu iddia etti. Eylül 2018’de havaalanı çalışanlarının koşulların iyileştirilmesi talebiyle düzenlemiş olduğu geniş katılımlı eyleme jandarma tarafınca biber gazı ve TOMA’lar ile müdahale edildi. İnşaat-İş Sendikası eylemin arkasından 600’e yakın işçinin gözaltına alındığını öne sürdü.

2 thoughts to “istanbul airport”

  1. Avrupanın en büyük havalimanının bizim ülkemizde olması güzel fakat yönetimi yabancılara devretmişler sanırım bu üzücü

Yorumlar kapalı.