İstanbul

İstanbul iki büyük imparatorluk ve iki kutsal dine ev sahipliği yapmış bir şehir olarak adeta bir kültür merkezidir. Bu kültür izlerini üzerinde taşıyan İstanbul da gezilebilecek birçok merkez bulunmaktadır. İşte gezilecek merkezlerden bazıları;

  • Kız Kulesi

İstanbul’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi şüphesiz ki kız kulesidir. Kız kulesi efsaneye göre kızını çok seven ve kızının bir yılan tarafından öldürüleceğini öğrenen babası tarafından kızını korumak amaçlı yaptırılmıştır. Nitekim bu inşa dahi kızının ölmesine engel olamamış ve bir gün kıza gelen meyveler içinde bulunan yılan kızı sokmuş ve kız ölmüştür. Bu nedenle de kulenin adı kız kulesi olarak kalmıştır.

  • İstanbul Akvaryum

Denizaltını seviyorsanız ve balıkları görmekten hoşlanıyorsanız mutlaka İstanbul akvaryumu ziyaret etmelisiniz. İstanbul akvaryumun 14 farklı teması ve yağmur ormanlarıyla oldukça ilgi çekicidir. Özellikle çocukların oldukça ilgisini çekecektir.

  • Pierre Loti

İstanbul Eyüp’te bulunan Pierre Loti İstanbul’u ayaklarınız altına seren görüntüsüyle sizi büyüleyecektir. Pierre Loti de bir kahve içmek her halde eşsiz bir deneyim olacaktır.

  • Minatürk

Türkiye’yi adeta ayağınıza getiren Minatürk bir başka adıyla Minyatür Türkiye ile Türkiye’de bulunan ve gezilip görülmesi gereken 122 eserin 1/25 oranında küçültülmesiyle 2001 yılında çalışmalara başlanmış ve çalışmalar 2003 yılında tamamlanmıştır. Minatürk’ü gezerek kısa bir sürede Türkiye’de gezilmesi gereken yerleri gezebilirsiniz.

  • Kapalı Çarşı

İstanbul denildiğinde akla ilk gelen mekanların başında şüphesiz ki kapalı çarşı gelmektedir. Özellikle dokuma, halı, kumaş alışverişleriniz için mutlaka uğramanız gereken bir mekandır. Sadece alışveriş yapmak içinde değil aynı zamanda kafeler de oturmak, vakit geçirmek için de kesinlikle güzel bir mekandır.

İstanbul’un güzellikleri şüphesiz ki saymakla bitmeyecektir. Ama İstanbul’a gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerleri saydık. Bunların yanında Sultanahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Belgrad Ormanı, Rumeli Hisarı,Galata Kulesi, Büyükada, Oyuncak müzesi ve daha niceleri bulunuyor.