Isparta

Isparta Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nin esintisini içerisinde barındırarak; tatil bölgelerine yakınlığıyla bilinen Isparta, aynı zamanda da Göller Yöresi’nin ihtişamını da gösteren bir kent olarak bilinmektedir.

 

Lavanta Bahçeleri:

Gül, lale ve lavanta denilince ilk akla gelen nokta olan Isparta; bu bitkilerle çevrili olan bahçeleriyle de turistlerin duyularına başarılı bir biçimde hitap edebiliyor. Özellikle Kuyucak Köyü’nde bulunan lavanta bahçeleri; tam anlamıyla görsel bir şölene tanıklık etmenizde yardımcı bir etken olarak değerlendiriliyor.

Kovada Gölü Milli Parkı:

Kovada Gölü’nün eşsiz manzarasıyla huzur arayanlar ve doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için Kovada Gölü Milli Parkı, en etkili seçenekler arasında yer alabilmektedir. Otobüsle kolaylıkla ulaşılabilen bu alanda koruma altında olan hayvan ve bitki çeşitlerini incelemek mümkün olacaktır. Aynı zamanda milli parkın girişinde bulunan müzeyi de ücretsiz bir biçimde gezebilme imkanı bulunmaktadır.

Davraz Dağı:

Isparta il merkezinin 26 kilometre dışında bulunan Davraz Dağı; genel olarak kış turizminin canlı olduğu noktalardan bir tanesidir. 12 pist ile kayak sporunu etkili bir biçimde gerçekleştirecek olan kişilerin; bu doğal güzellik sebebiyle Isparta’ya uğrayabilecekleri söylenebilecektir. Aynı zamanda da trekking ve yamaç paraşütü gibi sporlarla ilgilenen kişilerin de Davraz Dağı’na yönelebilecekleri belirtilmektedir.

Aziz Paulus Yürüyüş Yolu:

Perge Antik Kenti’nden başlayarak Eğirdir Gölü’nde sonlanan bu yürüyüş yolunda; Aziz Paulus gerçekten yürümüş ve Hristiyanlık tarihi bakımından önemli bir olay olarak tanımlanmıştır. Isparta sınırları içerisinde bulunan bu yolda Roma döneminden kalma patikaları görebilmek mümkündür. Aynı zamanda da bu yeri tatil için seçenlerin kamp alanlarına yönelmeleri de söz konusudur.

Adada Antik Kenti:

Artemisdorosda olarak da bilinen Adada; Ptolomaios ve Hiorokles gibi antik dönemin ünlü filozofların yaşadığı kent olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da Roma döneminde de yerleşik düzen için önemli bir yere sahip olduğu da bilinmektedir. Bu kent içerisinde antik yol, bazilika, çeşme, tiyatro ve mezarlar göze çarpmaktadır.

One thought to “Isparta”

Yorumlar kapalı.