Iğdır

Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır gezi rehberi Doğu Anadolu’nun bu güzel ilini gezmek için, birkaç gün ayrılmasını önermektedir. Doğu Anadolu’nun yükseltisi fazla olan, en uç kısmında yer alan ilin tarihi, çok eskilere dayanır.

Iğdır gezi rehberi içerisinde, Ağrı Dağı’nın önemi çok büyüktür. Ağrı Dağı, birçok efsanelere konu olmuştur. Nuh Tufanı sırasında, geminin burada bulunduğu söylenir. Semavi dinlerde yeri çok önemlidir. Dağın görkemli yapısı, halk arasında birçok efsanenin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Ayrıca büyüklüğü ve güzelliği ile de fotoğraf çekmek isteyenler için çok güzel manzaralar sunacaktır.

Iğdır’ın Muhteşem Güzellikleri

Iğdır gerek tarihi gerekse tabiatı ile gezilmesi gereken illerin başında gelir. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Iğdır, eski çağlardan bu yana ticaret hayatında önemli rol oynamıştır. Paleolitik Çağlardan bu yana, yaşam izleri görülen bu coğrafyada, çok farklı medeniyet izleri görülmektedir. Persler, Kimmerler, Makedon ve Roma Medeniyetlerinin izleri görülmektedir. Selçuklular ile birlikte yöre, Türk vatanı olmuştur.

Iğdır gezilecek yerler Sürmeli Kalesi, Soykırım Anıtı, Asmaköyü Camii, Iğdır Kalesi’nin ziyaret edilmesini önerir. Ayrıca, Ağrı Dağı’nın eteklerine çıkılması tavsiye edilir. İlin tarihi anıtlarını gezmek, oldukça önemlidir. Iğdır gibi ovalarda çok farklı ürünler yetiştirilmektedir.

 

Iğdır’a Özgü Güzellikler

Iğdır, deniz seviyesinden yüksek olması nedeniyle, karasal iklime sahiptir. Yörenin Iğdır gibi ovalarında ise, sıcaklık oldukça ılık seviyelerdedir. Bu nedenle yöre toprakları, tarım için elverişlidir.  Iğdır, verimli toprakları, ovaları ve yaylaları ile ünlüdür. Yörede hayvancılık önemli yer tutar. Bu nedenle, et yemekleri oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Başlıca yemekleri ise: Tandır, taş köfte, ayran aşı çorbası, işkembe, paçadır. Ayrıca, yörede çok sayıda festival de yapılmaktadır. Nahçıvan Dayanışma Festivali, Ağrı Dağı şenlikleri ilk akla gelenleridir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.