Hatay

Hatay Gezilecek Yerler

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Hatay; antik dokusu ve ilgi çeken mutfağıyla her turistin ilgisini ögeleri bir arada barındırabilmektedir. Halen daha farklı milletlerin bir arada yaşadığı bir şehir olan Hatay’da farklı kültürlerin izlerini görebilmek mümkündür.

Hatay Arkeoloji Müzesi:

Hitit, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan antik eserleri görebilmek adına tercih edilebilecek olan bir ziyaret alanı olacaktır. Hatay çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan eserleri sergiledikleri u alanı mesai saatleri içerisinde gezebilmek mümkün olacaktır.

Habib-i Neccar Cami:

Hristiyanlar ve Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip olan bu tarihi caminin Hz. Ömer tarafından inşa ettirildiği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda da Hz. İsa’yı ve havarilerini korumak için şehit olan Habib-i Neccar’ın türbesi de bu camide bulunmaktadır. Önemli bir hoşgörü örneği sergileyen Habib-i Neccar Camii; turistlerin ilgisini çekmektedir.

Aziz Simeon Manastırı

Stilit Tarikatı kurucusu olarak tarihte yer alan Aziz Simeon’un ibadet mekanı olan bu manastır; günümüz şartlarında pek elverişli bir görünüme sahip olmasa da birkaç sütundan ibaret 1500 yıllık bir geçmişi içerisinde barındırmaktadır.

St. Pierre Kilisesi:

Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir etkiye sahip olan Aziz Petrus’un dini yayma çalışmalarını yaptığı ilk kilise olma özelliğini taşıyan St. Pierre; Katolik inanışı için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda da Hristiyanlar için hac mekanı olarak da değerlendirilen bu ibadethanenin özellikle yabancıların uğrak noktası haline geldiği söylenebilmektedir.

Titus Tüneli:

Samandağ taraflarında bulunan Titus Tüneli; sel baskınlarından halkı korumak adına inşa ettirilmiştir. Roma İmparatoru Vespasian tarafından yaptırılan bu tünel günümüze kadar ulaşmıştır. Aynı zamanda tünel etrafında kaya mezarları da bulunmaktadır. Bu tünelin tamamen insan eliyle yapılmış olması da ayrı bir özelliktir.

One thought to “Hatay”

  1. Hatay’da yaşayan biri olarak tebrik ediyorum güzel rehber olmuş. başarılar.

Yorumlar kapalı.