Hakkari

Hakkari Gezilecek yerler

Birçok medeniyetin hâkimiyetine giren Hakkâri Türkiye’nin doğusunda yer alır. Köklü geçmişiyle öne çıkan Hakkâri, sarayları, kiliseleri, kaleleri, köprüleri ve camileri ile görülmeye değer şehirlerimizden biridir. Doğa ve kayak turizmi ile misafir ağırlayan Durankaya ve Berçelan Yaylası temiz havası sayesinde dört mevsim boyunca ilgi çekmektedir. Zengin mutfak kültürü sayesinde ziyarete gelenlere lezzet şöleni yaşatan Hakkari gezilecek yerler için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. Böylece hem tarihi hem de doğal güzellikleri rahatça keşfedebilirsiniz.

Seyithan Gölü

Seyithan Gölü, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesindeki Yazılı Köyü yakınında yer alır. Cilo Dağı’nın doruğunda yer alan Seyithan Gölü’nün olduğu yer Berçelan Yayları olarak bilinir. Berçelan Yaylası Hakkâri merkezine 18 km uzaklıktadır. Berçelan Yaylası ve Seyithan Gölü Hakkâri’nin en güzel yerleri arasında gösterilir. Eşsiz bir doğaya sahip olan ve muhteşem manzaraya ev sahipliği yapan Seyithan Gölü, yaz mevsiminde Hakkâri halkının hayvan otlatmak ve çadır kurmak için sıkça tercih ettikleri bir yerdir. Bu göl son zamanlarda kayak sporu ve dağcılıkla ilgilenen doğaseverlerin Hakkari gezi rehberi listesindeki ilgi odağı yerlerinden biridir.

 

Cennet Cehennem Vadisi

Hakkâri ilçe merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta yer alan Cilo Dağı’nda bulunan Cennet Cehennem Vadisi, Hakkâri’nin en güzel ve en önemli doğal güzellikleri arasındadır. Cennet Cehennem Vadisi’nin bir yanı rengârenk çiçeklerle kaplıyken diğer yanı ise dev buzullara ev sahipliği yapar. Vadi, adını tam olarak bu özelliğinden almıştır. Cennet Cehennem Vadisi’nin ortasından yine aynı isme sahip olan bir dere geçer. Ayrıca bu bölgede yetişen mantarların çok lezzetli olduğu söylenir. Bölge halkının burayı ziyaret etmesinin bir nedeni de mantarlardır. Neredeyse dört mevsimi birden yaşatan Cennet Cehennem Vadisi Hakkari gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken doğaseverlerin uğrak noktalarından birisidir.