Gümüşhane

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri de Gümüşhane’dir.

Küçük olmasına karşın çok güzel yerleri bulunan bu kentin, gezip görülecek mekanları ziyaretçilerini derinden etkileyecek nitelikler taşıyor! Her şeyden önce Karadeniz illerinin genelinde olduğu gibi Gümüşhane’ye ilk girişinizde sizleri dimdik patika yollar, yemyeşil dağlar ve sıcak kanlı insanlar karşılar.  Özellikle de tarihi alanlar bakımından çok zengin bir kent olduğunu söylemek mümkündür. Peki Gümüşhane’ye nasıl ulaşım sağlanır? Gümüşhane ilinde gezilebilecek yerler nerelerdir? Buraya ziyarete gelenlerin ilk olarak Satala bir diğer ismi ile de Sadak Antik Kenti’ni gezmeleri tavsiye edilmektedir. Antik Kent, Gümüşhane’nin Kelkit Sadak Köyü sınırları içerisinde yer alır. Merkez ortalama 28 kilometre uzaklıktadır.

Tarihi dokuyu içinize sinen bir şekilde gezdikten sonra ise kendinizi doğal bir oluşum olan Limni Gölü kenarında bulursunuz. Burası yeşilin her tonunu içerisinde barındıran, aynı zamanda da masmavi gölü ile içinizi ısıtacak güzelliklere sahip bir mekandır. Limni Gölü çevresinde bölgenin yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz birçok kafe bulunur. Yöresel kafelerde karnınızı doyurup, Limni Gölü’nde de doğal ve estetik güzellikleri keşfettikten sonra Karadeniz’in olmazsa olmazlarından olan yaylaları görme ihtiyacı hissedersiniz. Gümüşhane ilinde bulunan Boyunyurt Yaylası, eşsiz manzarası, tertemiz havası ve de doğası ile uzun zamandır aradığınız huzuru sizlere verir. Ayrıca yaz aylarının belli dönemlerinde Boyunyurt Yaylası’nda çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklere katılarak, yöresel ürünler satın alabilir ve bu kentten inanılmaz hatıralar ile ayrılabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için bir sonraki durağınız ise Santa Harabeleri olacaktır. Burası 17. Yüzyılda Rumlar tarafından dini, ticari ve de kültürel amaçlarla inşa edilmiş önemli bir yerleşim yeridir. Zamanında Rum çeteleri tarafından sığınak olarak da kullanılmıştır.

Günümüzde ise Santa, Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganli ve Çakallı olmak üzere yedi mahalle ve de üç yüzden fazla evden oluşur. İl merkezine 72 kilometre uzaklıktadır. Gümüşhane iline gelenlerin mutlaka; Krom Vadisi, Tohumoğlu Köprüsü, Kov Kalesi, Karaca Mağarası, İmera Manastırı, Kürtün Barajı ve Zigana Kayak Merkezi gibi yerleri de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.