Giresun

Giresun, yeşil ve mavinin en güzel tonlarını içinde bulunduran, eşsiz güzelliği ile içinizi ısıtacak, Karadeniz’in en yöresel kentlerinden biri olarak bilinir. Burası hem doğal hem de tarihi bir güzelliği sahip olduğu kadar sıcak kanlı insanlarıyla da dikkatleri üzerine çeker. Giresun özellikle de Karadeniz turu düşünenlerin ilk noktası olacaktır. O halde gezinize Görele Sis Dağı’ndan başlamanızı tavsiye ederiz. Buradaki dağların tamamı sislerle kaplı olduğundan sizlere enfes bir görüntü sunuyor.  Görele sis dağı içinizi ısıtacak güzelliğe sahip olduğundan, yöresel ürünleri de tadarak tatilinize ayrı bir boyut kazandırabilirsiniz. Bilindiği gibi kent fındığı ile özdeşleşmiştir. Öyle ki her yıl binlerce işçi buraya fındık işçiliği yapmak için gelir. Fındık bahçelerinde bulunan yöresel köy evlerinde yaşayanlar da sizleri mutlu edecek bir hoşgörü sergileyecektir.

Buraya gelmeden önce Kümbet Yaylası’nı da ziyaret etmeden dönmemeniz şart! Yanınıza alacağınız atıştırmalıklar ile doyurucu ve eğlenceli bir piknik serüvenine dahil olabilirsiniz. Aynı zamanda Kümbet Yaylası’nın o temiz havasını teneffüs ettiğinizde, mutlaka sıcacık bir çaya da ihtiyaç duyacaksınız. Eşsiz bir manzara eşliğinde çayınızı yudumlarken, çok keyifli bir zaman geçirmeniz kaçınılmaz olacak!

Yorucu bir gezinin ardından yayla evlerinde konaklama imkânı da bulunur. Giresun’un gezip görülecek yerleri arasında yer alan doğal güzelliklerinden biri de Paşakonağı Yaylası’dır. Burası özellikle de yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Günübirlik geziler için ideal bir mekandır.

Elbette ki Giresun’a gidip, bölgenin iki adasından biri olan Giresun Adası’nı de görmemek imkânsız! Ada içerisinde Akdeniz denesi ve yalancı akasya gibi toplamda 71 türde doğal otsu ve odunsu bitkiler bulunmaktadır. Daha sonradan buraya 10 farklı ağaç türü daha kazandırılmıştır.

Giresun Adası yılın belirli dönemlerinde çeşitli eğlencelere de ev sahipliği yapar. Bu nedenle organizasyonların düzenlendiği tarihleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Giresun’da; Giresun Kalesi ve Giresun Müzesi de görülmeye değer güzellikler arasındadır! Eminiz ki sizler de bu kentte çok fazla eğlenecek ve eşsiz doğa güzelliği ile büyüleneceksiniz.