Gaziantep

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir şehirdir. Karasal ve Akdeniz ikliminin bir karışımı olan iklim yaşanır. Antep Savunmasından sonra 1921 yılında Antep’e Gazi unvanı verilmiştir. Ekonomik açıdan zengin şehirlerden biridir. Tarım, hayvancılık, el sanatları, enerji kaynakları büyük ekonomi kaynaklarıdır. Gaziantep madenler açısından da zengin bir şehir olup, demir, gümüş, krom, petrol ve doğal gaz açısından ön plandadır. Gaziantep aynı zamanda el sanatları ile de meşhurdur. Dericilik, bakırcılık, kuyumculuk başlıca el sanatlarıdır. Gaziantep mutfağı son derece çeşitli ve lezzetlidir. Gaziantep gezi rehberi boyunca neredeyse her adım farklı özellikler taşır.

Gaziantep Görülmesi Gereken Yerler

Gaziantep gezilecek yerler dâhilinde gezip görülmesi gereken yerler; başta Gaziantep kalesidir. Burası kente hâkim bir konumdadır. Antep kalesi kentsel dokunun eski özelliklerini de yitirmeden gözler önüne seren bir hali iledir. Bakırcılar Çarşısı mutlaka görülmelidir. Taş döşenmiş sokakları ile çok farklı bir ambiyansa sahiptir. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi tarih ve kültür meraklıları için gözde yerlerden biridir. Tarihi evleri ve sokakları ile Antep çok farklıdır.

Gaziantep Mutfağı denildiğinde akla ilk gelenler baklava ve kebaptır. Kullanılan tahıllar, salçalar ve baharatlar her zaman farklılık yaratır. Ali Nazik Kebabı, Beyran Kebabı, Çağırtlık Kebabı, Mercimekli Köfte, çorbalar ve tencere yemekleri dışında Baklava dünyaca ünlüdür. Gaziantep’te kebap, lahmacun ve baklava yenmeden dönülmez. Gaziantep gezi rehberi içerisinde bu lezzetler olmazsa olmazdır. İyi yemek denildiğinde Gaziantep her zaman bir adım ötededir. Antep’in en meşhur tatlıları arasında baklavadan sonra katmer gelir. İnce bir hamur, Antep fıstığı ve kaymak lezzetine tadılmadan bir şey demek doğru olmaz.

 

Gaziantep’ten Ne Alınır?

Gaziantep’e gidildiğinde altın ve gümüş takılar, sedef eşyalar, el işlemelerine dair hediyelik eşyalar alınabilir. Gıda olarak baklava, Antep fıstığı, pestil, kırmızıbiber ve baharatlar mutlaka alınmalıdır. Şehir alışveriş merkezleri açısından zengindir.

Gaziantep’e gitmek demek lezzetli yemeklerini yemek, geleneksel el sanatlarına tanıklık etmek ve tarihi yerleri ağır basmak üzere hemen her köşesini gezmek görmek demektir.