Eskişehir

Eskişehir Tarihi
Pek çok farklı tarihi kaynakta Frigya kenti olarak karşımıza çıkan Eskişehir gezilecek yerler bakımından zengin bir çeşitlilik sunabilen bir kenttir. Özellikle eski çağ medeniyetlerine dair çok sayıda farklı tarihi esere ev sahipliği yapan Eskişehir; Bizans döneminde gelişim göstermiş bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi esere rastlanırken; Eskişehir Milli Mücadele açısından da kritik bir merkez olarak tanımlanıyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Son zamanların favori uğrak yeri olarak tanımlanan Eskişehir gezilecek yerler söz konusu olduğunda alternatifi bol olan bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi Odun Pazarı Evleri kentin simge gezi alanları içerisinde yer alıyor. Geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan Odun Pazarı Evleri; ziyaretçileri kendisine çekiyor.

Sakarya Nehrinin en uzun kolu olarak tanımlanan Porsuk Çayı; Eskişehir’in tam merkezinden geçiyor. Porsuk Çayı üzerine konumlanmış olan adalar bölgesi turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor. Porsun Çayı etrafında birbirinden güzel cafe ve restoranların bulunuyor olması; burayı turistlerin gözde mekanı haline dönüştürüyor.

Eskişehir’in favori gezi mekanları arasında elbette ki Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı da yer alıyor. Eskişehir ile Kütahya yolu üzerinde bulunan bu park; her yıl çok sayıda turistte ev sahipliği yapıyor. Şayet parkı tam olarak gezmeyi isterseniz; bunun tüm gününüzü kapsayabileceğini unutmayınız.

Eskişehir kentinin önemli gezi rotaları arasında yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı etkili bir turist noktası olarak karşımıza çıkıyor. Burada Lüle Taşı kullanılarak yapılmış çok sayıda hediyelik eşya turistlerin beğenisine sunuluyor.

Kentin simge yerleri arasında bulunan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi 200 civarında bal mumu heykeli ziyaretçileriyle buluşturuyor. Asıllarına son derece benzer olan bu heykeller yerli ve yabancı çok sayıda ünlünün heykellerinden oluşuyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizin turizm sektöründe yıldızı parlak şehirleri arasında yer alan Eskişehir gezilecek yerler konusunda iddialı bir kent olarak tanımlanıyor. İşte Eskişehir’de gezilecek yerler listesi:

  • Tarihi Odun Pazarı
  • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
  • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
  • Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
  • Porsuk Çayı ve Adalar
  • Eti Arkeoloji Müzesi
  • Taşbaşı Çarşısı
  • Şelale Park
  • Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Eskişehir Konaklama Hizmetleri

Hizmet sektörünün gelişim gösterdiği bir kent olması sebebiyle Eskişehir konaklama hizmetlerinin uluslar arası kalite standartlarında bulunduğu bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde oteller daha çok tren istasyonu civarında bulunurken; İsmet İnönü Caddesi ile Üniversite Bulvarı’nda da çok sayıda otele rastlamak mümkün oluyor.