Erzincan

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan Doğu Anadolu Bölgesinde doğal güzellikleri ile turizm açısından büyük bir potansiyele sahip şehirlerin başında gelir. Erzincan ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.İklim şartları sebze ve meyve yetiştiriciliğine uygundur.Erzincan Ovası ve Fırat Nehri açısından elverişli topraklara sahiptir.Erzincan tulum peyniri Türkiye’nin en meşhur peyniridir.Erzincan son zamanlarda doğa sporlarında da ilerleme kaydetmiştir.Yamaç paraşütü ve dağ tırmanışları açısından turist toplamaktadır.Fırat nehrinde kano yapılabilir.Erzincan Doğu Anadolu bölgesinin en özel şehirlerinden biridir. Erzincan Gezi Rehberi mutlaka gidilmesi gereken listeler arasında yer almalıdır.

Erzincan’da Ne Yenir?

Erzincan’ın mutfak kültürü zengindir. Özellikle hamur işi denildiğinde önde gelir. Sebze ve et yemekleri de oldukça çeşitlidir. Kete, keşkek, Erzincan lokumu, düğürcek çorbası, çökelek piyazı, kaburga bunlardan bazılarıdır. Erzincan da buğday ürünleri sık tüketilir. Kış aylarında özellikle bulgur, erişte hazırlanır. Kesme ayran çorbası Erzincan sofralarının vazgeçilmezidir. Tatar böreği özelidir. Tulum peyniri Erzincan’ın özelidir. Erzincan leblebisi, kavurması olmazsa olmazdır.

Erzincan gezip görülmesi yerler açısından hayli zengindir. Erzincan Kalesi, Abrenk Kilisesi, Mama Hatun Türbesi, Karanlık Kanyon, Yedi göller, Erzincan Ilıcası, Sakaltutan Kayak Merkezi bunların başında gelir. Mama Hatun Kervansarayı 12.yy’dan günümüze kadar korunmuştur. Hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Otlukbeli Gölü eşsiz manzarası ile yoğun ilgi gören yerlerinden biridir. Erzincan müzesi gezip görülmesi gereken yerler arasında mutlaka olmalıdır. Yedigöller Erzincan Keşiş dağlarında birçok yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. Erzincan Gezilecek Yerler içerisinde olmak orayı yaşamak demektir.

 

Erzincan’da Alışveriş Olanakları Nelerdir?

Erzincan seyahatinde yöresel ürünler alınabilir. Erzincan tulumu, üzümü şehrin önemli lezzetleridir. Tava leblebisi meşhurdur. Karakovan balı mutlaka alınmalıdır. Erzincan’dan Kemah cevizi alınmadan dönülmez. Tarihi Bakırcılar Çarşısından bakır el sanatları satın alınabilir, hediye olarak düşünülebilir. Erzincan Gezi Rehberi çerçevesinde el yapımı tepsiler, kahve takımları şehre özeldir.