Elazığ

Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ gezi rehberi içerisinde, yörenin lezzetleri, doğal ve tabii güzelliklerinin yeri ayrıdır. Elazığ, Doğu Anadolu’nun önemli illerinden biridir. Yörenin en önemli özelliği, Mezopotamya coğrafyasına açılan kapı üzerinde olmasıdır. Bu nedenle, tarihi açıdan önemi çok büyüktür. Hitit, Urartu, Roma ve Bizans Medeniyetleri hüküm sürmüştür. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden de kalma birçok eseri bulunmaktadır.

Elazığ gezilecek yerler içerisinde, müzelerin ayrı bir yeri bulunur. Elazığ Etnografya Müzesi, çok sayıda medeniyete ait kalıntılarla doludur. Keban Baraj Gölü’nde yapılan çalışmalarla çok sayıda tarihi eser çıkarılmıştır. Tümü, Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Elazığ İçerisindeki Gezilecek Yerler

Elazığ gezi rehberi, Buzluk Mağarası’nın görülmesini önermektedir. Elazığ Buzluk Mağarası’nın en önemli özelliği, yazın soğuk, kışın da sıcak olmasıdır. Bunun en önemli nedeni, yer altından geçen hava akımıdır. Yöre insanı çok eski çağlardan bu yana mağaradaki buzları, günlük hayatında kullanmıştır. Çok sayıda ziyaretçi, mağaranın ilginç oluşumlarından ötürü bu mekânı, ziyaret etmektedir.

Harput Kalesi de Elazığ’ın simgelerinden biridir. Haşmetli yapısı ile çok eski dönemlerden bu yana süregelmektedir. Yapılışı, Urartular Dönemine kadar dayandığı düşünülen bu yapının, bazı ilginç özellikleri vardır. Yapımında, harcına süt katıldığı rivayet edildiğinden, Süt Kalesi de denilmektedir.

 

Elazığ’a Özgü Güzellikler

Elazığ, yörenin zengin yemek çeşitleri ile öne çıkmış illerinden biridir. Sofra kültürü çok önemli bir yer tutar. Kuşluk gibi ara öğünler için de sofra kurulmaktadır. Soğuk ayran aşı çorbası, hamur işleri ve tatlıları oldukça ünlüdür. Harput Çorbası, yöreye özgü lezzetler arasındadır. Elazığ ziyaretlerine gelenlere öneri, sıra gecelerine iştirak edilmesidir. Yörenin, Türk Kültürü’ne katkıları oldukça fazladır. Hazar Şiir Festivali, en önemli festivalleri arasındadır. Gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ile Elazığ, görülmesi gereken yerler içerisindedir.